Jau vairākas dienas Ogrē spēcīga kūts mēslu smaka

Jau vairākas dienas Ogres pilsētā jūtama spēcīga kūts mēslu smaka, vietējiem izvirzot pat dažādas teorijas, kāpēc šāda situācija izveidojusies. “Atvēru balkonu vaļā domāju, ielaidīšu svaigu gaisu, izrādās... Aiztaisu ciet,” saka Marija.

Līdzīgi kā Marijas kundzei, pēdējās dienās ne viens vien ogrēnietis jūt kūts mēslu smaku Ogres pilsētā. “Likās, vai kaut kur gāze nenoplūst. Tad jau, kad uz ielas, tad likās, ka – nē,” pauž Valda. 

“Likās, ka iekāpu kakā. Sākumā bija tāda doma, bet pēc tam bērnu pasmaržoju, vai nav apkakājies, tad otru. Tas arī - nē. Bet smirdēja riktīgi. Izgāju no mājas Turkalnes ielā un gāju uz tiltu, tur vispār ļoti traki,” saka Tatjana.

“Man liekas - varbūt tur kur dārziņi, tur viņi laista labību ar mēsliem. Nākamajā gadā būs laba raža,” saka Armands.

Kā noskaidroja ReTV Ziņas, jau divas nedēļas saimniecībā “Ogres piens”, kas atrodas Ciemupes pagastā, desmit kilometru attālumā no Ogres centra, tiek veikta organisko šķidrmēslu iestrāde apkārtnes laukos, kas arī radot pilsētā smaku. Bet šāds precedents gan esot pirmo reizi, iemesls - laika apstākļi. “Mēsli tika vesti arī iepriekš. Un pirms gada, arī šogad gan pavasarī, gan rudenī. Tā problēma ir klimatiskajos laika apstākļos. Vakar un aizvakar bija bezvējš, ar minimālu vēju. Šķidrmēslu ņemšanas procesā no lagūnas, kur mēslu novietne, pacēlās mākonis un staigāja. Vēja nebija, un diemžēl koncentrēts mākonis aizgāja uz Ogri,” saka Arnis Veckaktiņš, SIA “Ogres piens” pārstāvis.

“Ogres piens” saimniecība Ciemupē darbojas kopš 1993. gada, ir viena no apkaimē lielākajām. Šobrīd saimniecībā ir vairāk nekā 700 slaucamo govju un apsaimniekošanā tūkstoš hektāru zemes.

Uzrunātie ogrēneši ReTV Ziņā atzīst, ka šodien situācija jau esot labāka. Marijas kundze norāda, ka šis neesot kas ārkārtējs, jo, strādājot Francijas laukos, ar šādām situācijām jau bija saskārusies. “Bretaņā puravi un kāposti auga, un tur arī vienmēr šitādas smakas bija. Vienu dienu sezonā.”

“Ogres piens” pārstāvis Arnis Veckaktiņš ReTV Ziņām norāda, ka šobrīd tiekot uzlabota šķidrmēlsu izvešanas sistēma, iegādājoties jaunu tehniku, un cer, ka turpmāk arī laika apstākļi neietekmēšot. “Līdz nākamajam gadam, iespējams, iegādāsimies paši savu mēslu sistēmu, kas būs kardināli citādāka par šo. Mēsli pa taisno pa trubām ies uz lauka, tiks iestrādāti uzreiz ar dziļo iestrādi. Iet traktors, atver vadziņu, iešļāc mēslus, uzreiz aizver ciet. Un tur smakas gandrīz vai izslēgtas.”

Kā novēroja ReTV Ziņas, ceturtdien situācija ar gaisu Ogres pilsētā ir uzlabojusies, kūtsmēslu smaka vairs nav jūtama. 


Foto: Freepik