Jaunā asistentu pakalpojumu saņemšana invalīdiem sagādā vilšanos

No šā gada 1. jūlija spēkā stājusies jaunā valsts apmaksātu asistenta pakalpojumu saņemšanas kārtība, kas daudziem cilvēkiem ar īpašām vajadzībām dzīvi nevis uzlabojot, bet pasliktinot. Kā skaidro Labklājības ministrijā, tagad asistenta palīdzību saņems tie cilvēki, kam tā tiešām nepieciešama. Piemēram, strādājoši vai studējoši invalīdi. Tikmēr vienkārši sociāli aktīviem cilvēkiem ar īpašām vajadzībām asistents blakus būs pat četras reizes mazāku laiku kā līdz šim.

Šā gada 1. jūlijs, no kura Labklājības ministrija solīja būtiski uzlabot asistentu pakalpojumu pieejamību, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām šogad bija teju gaidītākais datums. Tomēr nācies piedzīvot pamatīgu vilšanos. Salaspilietis Georgs stāsta, ka vienīgais ieguvums esot - mazāka birokrātija atskaitēm par asistenta pakalpojumu izmantošanu, bet stundu skaits asistentam pēc jaunās izvērtēšanas sarucis no 130 uz 30. “Man ir cukura diabēts, bet es tajās kategorijās nenokļūstu. Kas nodarbojas ar paraolimpisko sportu, tiem arī vairāk stundas piešķir, bet tā nodarboties ar sportu veselības uzlabošanai tikai 30 stundas piešķir.”

“Tiem cilvēkiem stundu skaits ir samazinājies. Tās ir tās 15 vai 30 stundas, jā. Viņi ir sociāli aktīvi, bet viņiem nav ne darba, ne mācību, ne izglītības iestādes,” saka Karīna Gailīte, Salaspils sociālā dienesta vadītājs vietniece.

Jaunā kārtība paredz, ka pieaugušo grupā asistenta pakalpojumi pienākas cilvēkiem ar pirmās un otrās grupas invaliditāti ar redzes, kustību un garīga rakstura traucējumiem. Lielāks stundu skaits - līdz pat 160 h/mēnesī pienākas tiem invalīdiem, kuri strādā, studē vai nodarbojas ar paraolimpisko sportu. Tikmēr minimālais stundu skaits asistentiem ir 15 stundas mēnesī.

Tikšanās reizē salaspilieši arī pauda neizpratni, kāpēc lēmumu par asistenta pakalpojumu saņemšanu tagad pieņem tikai sociālais dienests pēc anketas, bet bez ārstu konsīlija lēmuma. Labklājības ministrijā Elīna Celmiņa skaidro, ka jaunizveidotā sistēma precīzāk sasniedzot tos klientus, kam patiešām asistents esot vajadzīgs. “Šis atzinums no komisijas nekādā ziņā vēl nenorādīja uz to, ka cilvēks nespēj pārvietoties bez citu cilvēku atbalsta ārpus savas mājas. Cik tālu un uz kādām vietām viņam tas atbalsts vajadzīgs, to vērtēja dienesti. Un dienests to darīja katrs pēc savas saprašanas, un šobrīd tas ir novērts. Ir izveidota anketa.”

Ministrijas pārstāve gan sola pārrunāt ar sociālajiem dienestiem veidu, kādā tās tiek aizpildītas, jo, viņasprāt, vismaz vienu reizi klients esot jāredz arī klātienē.

Asistenta pakalpojumu uzlabošanai papildus esošajiem 28 miljoniem eiro, šogad piešķirti vēl desmit miljoni, bet nākamajā gadā asistenta pakalpojumu sniegšanai tiek plānoti ap 40 miljoniem eiro.