Jaunā tūrisma sezona - cīņa par izdzīvošanu

Tūrisma sezona ir sākusies, bet mazajiem tūrisma pakalpojumu sniedzējiem, īpaši apskates objektos, tā būšot cīņa par izdzīvošanu. Lai gan pakalpojumu izmaksas esot krietni pieaugušas, biļešu cenas tiek celtas piesardzīgi, lai neaizbaidītu vietējos apmeklētājus.

Mini zoo “Lauku sēta” Jelgavas novadā darbojas jau vairāk nekā desmit gadus. Viss sācies ar vienu poniju, bet tagad zoodārzā jau esot simts mutes, kurām nepieciešama pārtika, veterināra uzraudzība un daudzas citas lietas. Saimniece Karīna Ausekle stāsta, ka divus kovida gadus kaut kā pārdzīvojuši, un par izdzīvošanu būšot jācīnās arī šajā krīzē. “Viss maksā tik, cik maksā, un dzīvniekiem ir jāstrādā, jāpelna un jādzīvo. Labāk sliktāk - tas ir cits jautājums. Atbilstoši visam, kas pasaulē notiek, tā arī mēs dzīvojam.”

Pēc kovida ierobežojumu atcelšanas atgriezušies arī apmeklētāji, tomēr tas esot nepietiekami, lai nosegtu cenu kāpumu, tomēr biļešu cenas mini zoodārzs neesot palielinājis. “Ja es viņiem paprasīšu divreiz vairāk, tad cilvēki pie mums nebrauks. Mums ir arī kaut kur uz āru jāizbrauc, ja tas ir iespējams, lai nopelnītu naudiņu un varētu nopirkt tos pašus burkānus. Mums ir jāvāc nauda sienam. Tā nav maza nauda. Tas ir 1000 un vairāk eiro, lai visus sabarotu,” saka Karīna Ausekle.

Arī Blankenfeldes muižas saimnieki teic, ka šis būs īpašu izaicinājumu pilns gads. Vēl jo vairāk tāpēc, ka muiža iegādāta līdz ar kovida atnākšanu, īsta tūrisma sezona vēl nemaz neesot bijusi. Pašreiz galvenais ienākumu devējs esot nelielā viesnīca, tomēr ar cenu celšanu saimnieki esot piesardzīgi. Blankenfeldes muižas saimniece Sanita Silniece: “Pie situācijas, kad cenas iet augšā, tā nebūs pirmā nepieciešamības prece. Lai tomēr cilvēki varētu atļauties šo pakalpojumu, mēs uzskatījām, ka ļoti būtiski tā cena nav jāceļ. Protams, arī gribam ieņēmumus, pelnīt utt., bet tā realitāte ir kaut kā jāsabalansē.”

Zemgales tūrisma asociācijas valdes priekšsēdētāja Inese Turkupole-Zilpure telefonsarunā stāsta, ka prognozēt, kāda izveidosies situācija, mazajos tūrisma apskates objektos vēl esot pāragri. “Sezona nebūs viegla pie esošajām izmaksām. Es ceru, ka uzņēmēji mācēs sabalansēt savus ieņēmumus un izdevumus, lai varētu vismaz pa nullēm iziet. Protams, mēs ļoti priecātos, ja valdība sniegtu atbalstu uzņēmējiem, vismaz, kas saistās ar energoresursu izmaksu kompensēšanu.”

Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati, pagājušajā gadā Latvijas iedzīvotāji ceļojumus pa Latviju devušies par 34, 6 % vairāk. 13, 6% vietējo ceļotāju 2021. gadā apmeklējuši Zemgali - galvenokārt Jelgavu un Bauskas novadu.#SIF_NVZ2022