Jaunais veiksmīgais zemnieks – Lauris Ikaunieks

Konkursa “Sējējs 2021” laureātu vidū vienīgais latgalietis ir zemnieku saimniecības “Druvas” saimnieks Lauris Ikaunieks. Viņam šogad piešķirta balva nominācijā “Jaunais veiksmīgais zemnieks”. Pirms gada ar vecāku atbalstu jaunietis netālu no Varakļāniem uzsāka darbu piena lopkopībā. Viņš ļoti cer, ka turpmāk valstī vairāk tiks domāts par finansiālu atbalstu jebkuram jaunam cilvēkam, kam ir vēlme strādāt un veidot ģimeni tieši laukos.

“Katrai govij ir savs vārds, tie vārdi ir dažnedažādi. Ir Jeruzaleme, Gulbene, Sofija ir. Es jau arī atcerējos, ka fermā lielajā stāv arī Ausma! Arī Ausma ir,” saka Lauris Ikaunieks, z/s “Druvas” saimnieks, konkursa “Sējējs 2021” laureāts.

Ar jokiem, bet vienlaikus ļoti nopietnu skatu uz darbu laukos, Lauris Ikaunieks saimnieko zemnieku saimniecībā “Druvas” - Rēzeknes novada Dekšārēs kādreizējā muižas vietā. Lauku ikdiena jaunietim ir tuva kopš bērnības, ar vecāku atbalstu pirms gada izveidota pašam sava saimniecība. “Audzējam piena govis, ar piena lopkopību nodarbojamies, ļoti minimāli ar graudaugiem, tikai lopbarībai. Jā, ganāmpulkā ir viss kopā pāri 200 lopiem. Tā tas ir aizgājis, tomēr es aprūpēju dzīvas radības, kuras nevari atstāt,” saka Lauris Ikaunieks.

Šogad Laura Ikaunieka darbs novērtēts Latvijas lauksaimnieku nozīmīgākajā godināšanas pasākumā “Sējējs” nominācijā “Jaunais veiksmīgais zemnieks”. Puisis uzsver, ka par to īpaši pateicīgs ģimenei un draugiem. “Redz, ka tu to darbu dari. Ja tu dari un ja ir apbalvojums, tātad - tu dari pareizi, kaut ko es esmu izdarījis pareizi, ja es esmu saņēmis balvu. Piena lopkopība ir grūta nozare, bet tomēr vajadzīga mums Latvijā ir, likvidēt var visu vienmēr, bet uzcelt no jauna ir ļoti grūti.”

Saimniecībā Lauris nodarbina piecus darbiniekus, soli pa solim attīstās, pienu nodod vietējam kooperatīvam, vidēji par litru saņem aptuveni 33 centus. Uzskata, ka kopumā nozarē būtiskas pārmaiņas vajadzīgas tieši cenu politikā. “Dotajā brīdī cena kāpj, aug, bet visam pārējam aug cena. Tad nav ko... tā kā, nu, jā, var priecāties graudiem. Arī ir biržā cena skaista, viss ir pārējais, bet, ja paskatās, kāda ir minerālmēsliem cena un degvielai, tas pats vien sanāk,” pauž Lauris Ikaunieks.

Tāpat lauksaimnieks ievērojis, ka interese jauniešu vidū par dzīvi laukos aug, tomēr viss apstājas tad, kad saņemts kārtējais kredīta atteikums. “Kur jaunam cilvēkam, tūlīt viņam būs bērns vai vēl kas, nu, kur viņam būs nauda? Kā uzsākt jaunam, ja tāda iespēja būtu jebkur Latvijas vietā? Ministrija domā par šādiem te atbalsta mehānismiem, ministram esmu pats jautājis pagājušajā gadā Riebiņos, jautāju, jā, domā, bet tas jau ir novēloti... desmit, 15 gadi, tas jau ir novēloti,” pauž Lauris Ikaunieks.

Jo īpaši grūti ir tad, ja vēlas uzsākt lauksaimniecisko darbību no nulles, pirmajai kredīta iemaksai vajadzīga 1/3 summas, bet līdz 40 000 eiro atbalstu var saņemt vien tad, ja jau ir esoša saimniecība. Lauris cer, ka turpmāk katrs gadījums būs izvērtēts cītīgāk un arī valsts nāks talkā ar savu galvojumu. “3. novembrī būs arī šis te forums par “Vai viegli būt jaunietim laukos”, kur es arī piedalīšos, un tad tur arī tiks diskutēts. Arī pabraukājot pa ārzemēm, viņi strādā bez problēmām, uz desmit, 15 gadiem iedod miljonos kredītus. Viņi visu atdod un bez problēmām strādā. Tur ir citāda domāšana, perspektīvi cilvēki arī strādā,” saka Lauris Ikaunieks.

Lai arī vēl ir virkne risināmu jautājumu, lauksaimnieks Lauris Ikaunieks nākotnē raugās perspektīvi ar vairākām, bet vēl pagaidām noslēpumā turētām, iecerēm saimniecību attīstīt.


Foto: Freepik