Jaunajā Ādažu novadā samilzis pirmais strīds

Jau 2017. gadā Carnikavas novadā tika pieņemts lēmums izveidot izglītības kvartālu ar jaunu skolu, bibliotēku, mūzikas un mākslas skolu, kā arī rekonstruēt stadionu. Tolaik gan tika ierobežota finanšu līdzekļu aizņemšanās - iepirkumu nācies sadalīt.

Pašreiz darbi aktīvi norit pie jaunās skolas ēkas būvniecības, bet jaunajiem māksliniekiem pašvaldība īrē nelielas telpas, kas atrodas privātīpašumā starp veikaliem un birojiem. Savukārt mūzikas skola atrodas pielāgotā privātmājā.

Carnikavas mūzikas un mākslas skolas direktora vietniece Agneta Krilova saka: “Jūs redzat vēl vienu telpu, kas kādreiz ir bijusi virtuve, šobrīd pielāgota klavierspēles nodarbību vajadzībām.”

Tagad situācija mainījusies, pašvaldība vēlas būvēt arī jaunu mūzikas un mākslas skolu. Pamatskola, mūzikas un mākslas skola gan būtu atsevišķas iestādes, kuras ērtību labad vienotu koridors.

Carnikavas novada domes priekšsēdētāja Daiga Mieriņa pauž: “Aizņēmuma portfelis ir nedaudz virs 12% no kopējā budžeta, kas ir absolūti vidēji. Nav pārspīlēti. Apmēram 3 miljoni eiro būtu nepieciešams no aizņēmuma līdzekļiem. Tāda ir arī mūsu ilgtermiņa stratēģija un redzējums. Projekts ir izgājis arī sabiedrisko apspriešanu un ir ilgtermiņa attīstības programmās.”

Pēc Administratīvi teritoriālās reformas, pēc 29 gadu pārtraukuma Carnikava atkal tiks apvienota ar Ādažiem, tāpēc projekts jāsaskaņo topošā Ādažu novada finanšu komisijā. Ādažnieki norāda uz līdzās domei esošo mākslas un mūzikas skolu, kas noveda pie daudzu gadu finanšu uzraudzības, mainīja izpratni par daudzām lietām.

Ādažu mūzikas un mākslas skolas direktore Kristīne Savicka saka: “Viņas nav multifunkcionālas. Ļoti daudzas idejas, ko prasa izglītības kvalitāte un kultūrizglītības joma, mēs šeit nevaram realizēt. Uz radošām bērnu nometnēm, kaut kādām aktivitātēm mums ir jāīrē telpas. Mums ir pašiem savas, bet mums jāīrē.”

Turklāt apvienotā finanšu komisija līdz šim jau atbalstījusi desmit investīciju projektus kopsummā par 15 miljoniem eiro.

Ādažu novada domes priekšsēdētājs Māris Sprindžuks saka: “Tā būtība ir, ka mēs iestājamies par kvalitatīvu izglītību. Lai bērnam būtu laba kvalitatīva skola, labas pēcstundu aktivitātes. Savukārt Carnikavas dome pamato, ka viņiem vajag māju trīs miljonu eiro vērtībā, nav šīs atbildes par kvalitāti un pamatskolas izaugsmi. Par telpu nepieciešamību kaut vai pamatskolai.”

Viņuprāt, arī Carnikavā ekonomiskāk būtu jaunajā skolas ēkā, vismaz pagaidām pēcpusdienās ļaut mācīties mūzikas un mākslas skolas audzēkņiem. Ar vadošās balss tiesībām ādažnieki atstājuši Carnikavas projektu izvērtēšanai jaunā sasaukuma deputātiem.

Daiga Mieriņa, Carnikavas novada domes priekšsēdētāja: “15 deputāti ir lēmuši turpināt tālāk turpināt mūzikas un mākslas skolas projekta attīstību, bet viens cilvēks, tāda mums valstī ir radīta sistēma, var pateikt - stop. Šobrīd mēs nevirzām tālāk. Izstrādājiet modeļus!”

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs (VARAM) Artūrs Toms Plešs pauž: “Likums skaidri pasaka, ka, ja gadījumā šajā brīdī lēmums pieņemtais nepārstāv vairāk kā pusi no jaunveidojamā Ādažu novada iedzīvotāju skaita, attiecīgi lēmums nav pieņemts.”

Kā norāda finanšu ministrijā, arī apvienotās komisijas lēmums vēl negarantē aizdevuma piešķiršanu. Nepieciešams arī VARAM un Izglītības un zinātnes ministrijas pozitīvs atzinums par projekta nepieciešamību un ilgtspēju atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem.