Jaunie autobusi un viedie risinājumi veicina videi draudzīgu pārvietošanos Valmierā

Satiksmes ministrija sadarbībā ar pašvaldībām, tostarp ar Valmieras novada pašvaldību, turpina īstenot zaļo satiksmes reformu, kuras mērķis ir izveidot ilgtspējīgu – uz iedzīvotāju vajadzībām balstītu sabiedrisko transportu. Eiropas Savienības (ES) fondu līdzfinansējums tiek izlietots multimodāla sabiedriskā transporta tīkla, videi draudzīga sabiedriskā transporta un velo infrastruktūras attīstībai. Lai šo projektu īstenošanas rezultātā izveidotā infrastruktūra sniegtu maksimālu efektu, nepieciešama iedzīvotāju pārvietošanās paradumu maiņa, kas veicinātu sabiedriskā transporta izmantošanu.

Valmierā 2020. gadā sāka kursēt deviņi elektriskie hibrīdautobusi, kas ir videi draudzīgāki, jo daļu nepieciešamās enerģijas spēj saražot bremzējot.

Vidzemes Augstskolas absolvente Elīna Baltiņa gan pauž, ka studentiem ir svarīgas transporta izmaksas, kā arī tas, ka kustību grafiks ir atbilstošs lekciju norisēm. Valmieras novada pašvaldībā skaidro, ka viens no ilgtspējīgas vides attīstīšanas veidiem ir rosināt iedzīvotājus vairāk pārvietoties kājām, velosipēdu un sabiedrisko transportu. Tādējādi gan Valmieras pilsētas vispārizglītojošo izglītības iestāžu un profesionālās vidējās izglītības iestāžu izglītojamajiem, gan Valmieras pilsētā vismaz pēdējos 12 mēnešus dzīves vietu deklarējušiem pensionāriem braucieni Valmieras pilsētas maršrutu autobusos ir bez maksas. Tāpat ir pieejamas atlaides studentiem un citām iedzīvotāju grupām. Jāpiemin, ka SIA “VTU Valmiera” parakstījis līgumu ar Solaris Bus & Coach par viena jauna dīzeļa – elektriskā hibrīdautobusa iegādi. Tādējādi tas būs desmitais šāds autobuss, pārvadājot pasažierus Valmieras pilsētas maršrutos.

VSIA “Autotransporta direkcija”, kas ir atbildīga par sabiedriskā transporta pakalpojumu organizēšanu reģionālajā maršrutu tīklā ar autobusiem un vilcieniem turpina dažādu viedo risinājumu ieviešanu/ Reģionālo maršrutu autobusos ir GPS sistēma, tātad tuvākajā laikā būs sabiedriskā transporta reālā laika GPS dati. Plānots, ka šos datus varēs sniegt mobilo lietotņu izstrādātājiem ar reālā laika kustību.

Lai pasažieriem būtu ērtāk plānot braucienu, jau šobrīd visa informācija par aktuālajiem reģionālo maršrutu autobusu un vilcienu reisiem un par tuvākajām pieturām pieejama Google Maps. Tāpat, lai būtu ērtāk un lētāk iegādāties biļeti, šobrīd norit darbs pie vienotās sabiedriskā transporta biļešu sistēmas izveides. Līdz ar tās ieviešanu pasažieri varēs iegādāties biļeti braucienam jebkurā reisā arī internetā (tai skaitā iegādāties abonementa biļeti); varēs iegādāties vienoto biļeti, kas derīga braucienam ar vairākiem transportlīdzekļiem, piemēram, izmantojot vienu biļeti, pasažieri varēs pārsēsties no vilciena autobusā un turpināt ceļu līdz vēlamajam galamērķim; varēs iegādāties biļeti attālināti un rezervēt vēlamo sēdvietu u.tml.