Jaunieši mācās demokrātiju

Kāda ir demokrātiska valsts, vai šobrīd demokrātijai pienākusi krīze – šie un vēl daudzi citi jautājumi šonedēļ ir uzmanības lokā tiem jauniešiem, kuri brīvlaiku nolēmuši pavadīt nometnē “DEMOS. Uztrenē demokrātiju!” Kuldīgas novadā. Viens no tās mērķiem ir radīt jauniešos degsmi un interesi par demokrātiju sabiedriskajās un politiskajās norisēs. Rit praktiskā nodarbība, kur jaunieši paši izveidojuši Lifta runas deputātiem, tas nozīmē, ka ātri jāprot ieinteresēt un koncentrēti pastāstīt savu domu, iztēlojoties, ka laiks ir iedots tikai tik, cik vienā lifta braucienā. Katrīna ir viena no jauniešiem, kura nolēmusi skolēnu brīvlaikā piedalīties nometnē “DEMOS. Uztrenē demokrātiju!”.

Kuldīgas Centra vidusskolas skolniece Katrīna Stjopočkina stāsta: “Mēs sociālajās zinībās tikko sākām mācīties par demokrātiju un vispār par valsts pārvaldi. Es gribētu pamācīties vairāk par demokrātiju, arī te ir jauni draugi un jaunas iespējas.|

Priekules vidusskolas skolniece Daniela Zube: “Vēlējāmies ar manām klasesbiedrenēm uztrenēt demokrātiju, lai varam arī pastāstīt mūsu skolas skolēniem, veikt prezentācijas, izstāstīt, kā mums gāja mūsu nometnē.”

Nometnē pulcējušies 9.-12. klašu jaunieši no visas Kurzemes, arī no Vidzemes, piecās dienās runājot par politisko kultūru, demokrātiju kā politisku režīmu, par Eiropas Savienību, un diskutējot, vai demokrātijai pienākusi krīze. Nodarbību vadītājs ir Mārupes Valsts ģimnāzijas skolotājs, “Iespējamās misijas” absolvents Jānis Silavs. “Atbildot uz jautājumu, kas ir demokrātija, ne tikai tautas vara, bet spēja paskaidrot, kas ir tās pazīmes un kas tad tur ir efektīvs, jo tas ir vienkāršākais, ko pateikt – nāk karš, nāk plūdi, nāk bads, nāk krīze. Tas nav efektīvākais pārvaldes modelis, kā krīzē pieņemt lēmumus, un simts gudrās galvas ļoti ilgi diskutē. Mums ir jāsaprot, kā pilsoņiem mums jāspēj paskaidrot, kādā veidā tas tomēr varētu būt efektīvs un labs, un iesaistošs pārvaldes modelis arī šādos gadījumos.”

Šis ir Eiropas jaunatnes gads, Eiropas Komisija veikusi arī Eirobarometra zibensaptauju par jaunatni un demokrātiju. Tā atklāj, ka balsošanu vēlēšanās kā instrumentu jaunieša viedokļa sadzirdēšanai izvēlētos 26% jauniešu, visvairāk – 40% – dotu priekšroku iesaistei studentu vai jauniešu organizācijās. Projekta vadītāja Maija Jankovska atzīt – kā “Europe Direct Kuldīga” pārstāvei Jaunatnes gads rosinājis pievērsties šai mērķauditorijai, tāpēc arī tapusi ideja par nometni. “Demokrātijai ir divas daļas, viens ir pārvaldes sistēma. Tā otra, tāda tīri sadzīviskā puse, kur, kādā veidā mēs ikdienā veidojam, savā starpā attiecības, vienam otru cienīt, neraugoties uz to, ka uzskati var atšķirties, tik daudz runā par mobingu, skolās ir kampaņas par to, kā pārstāt, lai mēs viens otru apceltu, tad, jā, tur es saskatu, ka tas arī ir stāsts par demokrātiju kaut kādā ziņā.”

Nometni rīko biedrība “Kurzemes NVO centrs”. Tā ilgs līdz 29. oktobrim.


#SIF_NVZ2022