Jaunieši rada ideju, kā vienaudžiem atrast darbu – lietotni “Darbmeklis”

Trīs jaunieši, katram dzīvojot citā Latvijas pilsētā, kopīgi ir radījuši ideju, kam devuši nosaukumu “Darbmeklis”. Tā būtu lietotne, kurā satiktos vēl nepilngadīgi jaunieši un darba devēji, dodot iespēju jauniešiem gūt nelielus ienākumus un pirmās darba pieredzes. Starptautiskā konkursā 105 komandu konkurencē “Darbmekļa” idejas autori atzīti par labākajiem Baltijā. Šobrīd jaunieši atpūšas, vēl domā, vai strādāt pie idejas praktiskas ieviešanas dzīvē.

Trīs 17 gadus veci jaunieši no Valmieras, Gulbenes un Talsiem sešus mēnešus intensīvi strādāja pie starptautiska konkursa “Solve for Tomorrow” idejas, kas aicināja izmantot tehnoloģijas, lai vairotu labsajūtu un padarītu dzīvi jēgpilnāku. Baltijā labākās idejas autori savā starpā nemaz nebija pazīstami. “Mēs tikāmies vienu reizi, nesen Elza ieraudzīja Māri dzīvē. Tikai vienu reizi dzīvē viņa ir redzējusi Māri aci pret aci. Un jau pēc konkursa dzīvē. Un mēs tiešām pierādījām to, ka virtuālā dzīve savieno realitāti,” saka Māris Jermacāns un Agnese Keita Birzniece, “Darbmekļa” idejas autori.

“Darbmeklis” ir platforma, kur darba devēji varētu publicēt piedāvājumus, galvenokārt, īstermiņa vai brīvprātīgiem darbiem. Un jaunieši kartē var izpētīt sava reģiona piedāvājumus. Lietotne paredzēta jauniešiem no 13 līdz 25 gadiem, taču galveno akcentu paredzēts likt tieši uz nepilngadīgajiem darba meklētājiem. “Tas ir vecums, kad, piemēram, pa vasarām tev jau sāk gribēties darīt, pastrādāt. Piemēram, nopelnīt naudiņu kārumiem, vai gribas uz kaut kurieni aizbraukt vai nopirkt. Vai arī tu jau sāc krāt savai pieaugušai dzīvei. Tu vari nopelnīt šo naudu, plus tu gūsti pieredzi nākamajiem darbiem, lai tev ir lielāka iespēja, ka tevi pieņems darbā, ja tev ir pieredze,” norāda Elza Tālberga, “Darbmekļa” idejas autore.

Uzvara starptautiskajā konkursā jauniešiem ir bez saistībām un ideja viņiem obligāti nav jāīsteno. Autori atzīst, ka šobrīd ir pārdomās, jo saprot, ka peļņu tā nenestu un pašiem arī fiziski nebūtu pa spēkam lietotni izveidot. Tāpēc, iespējams, viņi to nodos kādam citam, jo “Darbmeklis” mazinātu bezdarba problēmu. “Manuprāt, paņemt darbinieku, kurš nav pieredzējis, tas ir vislabākais, ko tu vari izdarīt, jo tu viņu vari kā no māla izveidot tādu, kādu tu gribi, lai viņš ir darbinieks,” saka Elza Tālberga.

Darba devējiem jauniešu darba spēks patiešām ir interesants nelieliem īstermiņa darbiem vai mazāk atalgotiem pienākumiem, kas pieaugušajiem nav pievilcīgi. “Tie noteikti nebūs darbi, kas prasa kādu īpašu sagatavotību vai garas apmācības. Tie arī noteikti nebūs darbi, kur ir kādas bīstamas iekārtas vai saskarsme ar bīstamām vielām, kur darba devēji nemaz nevar iesaistīt nepilngadīgos,” pauž Anita Līce, LDDK izglītības eksperte.

 “CV-Online Latvia” personāla atlases nodaļas vadītājs Kaspars Kotāns: “Tie, protams, vairāk vai mazāk būtu dažādi vienkārši darbi, tie varētu saistīties gan ar kaut kādām fiziskām aktivitātēm, gan ar kaut kādiem palīgdarbiem, piemēram, birojos vai ar informācijas ievadēm, tamlīdzīgām lietām, ko tāds jaunietis pilnīgi noteikti var darīt.”

“Mēs visi atceramies, ka mēs paši bijām jauni, cik ļoti grūti ir iegūt to pirmo darba pieredzi. Cik milzīgs prieks ir par pirmo nopelnīto naudu. Arī darba devēji ir tikai cilvēki, līdz ar to - es domāju, ka viņi ir arī saprotoši. Ja ir tāda iespēja un vajadzīgs papildspēks un palīdzība, ka arī ļoti labprāt pieņem darbā arī jauniešus,” saka Anita Līce.

“Darbmekļa” idejas autori konkursa finālā īpašu atzinību guva no Igaunijas ekspertiem, kas atzina, ka lietotne risinātu nopietnu problēmu. Ja jaunajai paaudzei ir šādas idejas, tad, viņuprāt, nākotne ir drošās rokās.