Jauniešus grūti motivēt sākt sportot. Murjāņos jauno bobslejistu atlase

Lai papildinātu Latvijas bobsleja komandu ar perspektīviem sportistiem, nedēļas nogalē norisinājās tradicionālā bobsleja stūmēju atlase. Uz to Murjāņu sporta ģimnāzijā bija ieradušies 15 interesenti. Tie, kuri uzrādīja labākos rezultātus, no izlases trenera saņēma uzaicinājumu pievienoties bobsleja komandas treniņiem vasarā gaidāmajās nometnēs. 

Bobsleja stūmēju atlasē kandidātiem bija jāveic 30 metru skrējiens gaitā, kā arī bobsleja trenažiera stumšana. Daļa no jauniešiem jau reiz ir mēģinājuši iekļūt komandā, taču uzrādītie rezultāti nav bijuši pietiekami labā līmenī. Tādēļ mēģināja iekļūt komandā vēlreiz. Agris atklāj, ka atlasē piedalās jau otro reizi, jo ar pirmo nav sanācis. Šoreiz esot ļoti nopietni gatavojies un jūtas fiziski stiprāks.

Atlases dalībnieki par savu sniegumu pārbaudījumos ir optimistiski. Taču viss atkarīgs no tā, cik spēcīgi būs izrādījušies konkurenti.

Latvijas bobsleja izlases pilots Emīls Cipulis, kurš 2023. gada Pasaules čempionātā četrinieku ekipāžām izcīnīja sudraba godalgas, stāsta, ka arī viņš komandā iekļuva ar otro mēģinājumu. Sportists atzīst, uz pirmo atlasi viņš ieradās nedomājot par to – tiks vai netiks komandā. Galvenais ir bijis sevi pārbaudīt. “Ar otro piegājienu iekļuvu komandā. Pirmo reizi ierodoties uz testiem, bija sīva konkurence. Laikam rezultāts nebija pietiekami labs. Nedaudz patrenējos, nākamajā atlasē uzlaboju rezultātu un iekļuvu komandā.”

Latvijas izlases fiziskās sagatavotības treneris Jānis Ozols, vērtējot pēdējo gadu atlases rezultātus, secina, ka jaunieši nav tik ļoti motivēti sportot kā kādreiz. Pēc viņa domām, tā ir galvenā problēma. “Bieži tas vājums ne par ko neliecina. Tas, ka cilvēks ir vājš, nav nekāda problēma. Ja viņš negrib neko darīt un sportot, tā ir problēma. Pēc pēdējo gadu testiem vairāk izskatās, ka ir grūti jauniešus motivēt sākt sportot. Tas nav viegli. Ir jāiegulda gadi un darbs, jāatbild uz jautājumu, kapēc tu to gribi darīt. Es domāju, ka tā ir problēma.”

Jauniešiem, kurus treneri atzina par piemērotiem, vēl ir iespēja iekļūt izlases satstāvā arī uz olimpiskajām spēlēm, kas notiks 2026. gadā Itālijā. Tiesa, lai to paveiktu, par vietu izlasē būs jācīnās ar jau pieredzējušajiem bobslejistiem.