Jaunjelgavā atklāj pieminekli pirmajam satiksmes ministram

Jaunjelgavā piektdien atklāts piemineklis pirmajam satiksmes un darba ministram Teodoram Hermanovskim. Par talantīgo arhitektu un darbīgo ministru, kuram nācās atjaunot karā izpostītās dzelzceļa līnijas un šosejas, turpmāk, vienā no svarīgākajiem satiksmes mezgliem viņa dzimtajā pilsētā, atgādinās tēraudā atveidots viņa pirksta nospiedums.

Deviņpadsmitā gadsimta beigās Teodors Hermanovskis bija Jaunjelgavas pilsētas skolas audzēknis.Vēlāk viņš stāvējis pie Latvijas dibināšanas šūpuļa, un kļuvis par pirmo satiksmes un darba ministru. Strādāt nācies ļoti sarežģītos apstākļos. Par Teodoru Hermanovski saglabājies maz liecību.Padomju laikā viņa vārds izplēnējis arī no cilvēku atmiņām, bet šodien pirmais Satiksmes ministrs simboliski atkal atgriezies mājās.

Vaira Lejniece, Kultūras veicināšanas biedrības priekšsēdētāja: “2016. gadā, kad mēs, Jaunjelgavas kultūras attīstības biedrība, pētījām savu pilsētu, apkārtni un novadu, mēs no jauna atklājām, ka Teodors Hermanovskis ir dzimis šeit.un jā, mēs uzskatījām to par savu pienākumu, atgādināt to vietējai sabiedrībai.”

Pieminekļa izveide izmaksājusi ap 50 000 eiro no kuriem pieci tūkstoši bija privātpersonu ziedojumi, un labdarības izsolē savāktie līdzekļi, bet pārējais pašvaldības ieguldījums vēstures saglabāšanā.