Jēkabpilī izveido Insulta vienību

Viens no izplatītākajiem nāves cēloņiem Latvijā ir insults. Šīs slimības gadījumā ir svarīgi pēc iespējas ātrāk uzsākt ārstēšanu, tādēļ liela nozīme ir neirologu pieejamībai 24 stundas diennaktī, taču reģionos tas ir retums. Nupat darbu sākusi jauna Insulta vienība, kas izveidota Jēkabpils reģionālajā slimnīcā.

Akūta insulta gadījumā pacientiem līdz šim Jēkabpilī neirologi bija pieejami vien konkrētās diennakts stundās; pārējā laikā pacientus veda uz citām pilsētām. Tagad Jēkabpils reģionālajā slimnīcā ir izveidota insulta vienība un neirologi pieejami 24 stundas diennaktī katru dienu. “Latvija nav tik liela valsts, cilvēku pārvedot uz Daugavpili vai Rīgu, palīdzība iekļāvās tajā laika logā, kas ir atļauts pēc starptautiskajām rekomendācijām, bet vienalga, ja mēs tagad esam šeit, Jēkabpilī, tad pārklājums mūsu valsts austrumu teritorijā ir daudz labāks, līdz ar to tiem cilvēkiem, kam notiek šī problēma, palīdzība tiek sniegta laicīgāk. Potenciālie iznākumi ir labāki,” norāda Georgijs Moisejevs, Jēkabpils reģionālās slimnīcas galvenais ārsts.

Latvijā šobrīd ir deviņas Insulta vienības astoņās pilsētās. Rīgā ir divas, pa vienai Daugavpilī, Jelgavā, Liepājā, Ventspilī, Valmierā, Rēzeknē un tagad arī Jēkabpilī. Laika periods, kurā iespējams efektīvi ārstēt insultu, ir 4,5 stundas, un ar šī brīža pārklājumu var iekļauties konkrētajā laika logā, tomēr Insulta vienībās regulāri tiek novērots, kas notiek, ja pacientam ceļā līdz ārstniecības iestādei jāpavada ilgāks laiks. Rēzeknes slimnīca ik gadu uzņem aptuveni 450 līdz 500 insulta pacientus. Rēzeknes slimnīcas Insulta vienības vadītājs Kārlis Stirāns: “Ar katru stundu, ar katru minūti cilvēka funkcionālais stāvoklis pasliktinās, ir lielāka iespēja kļūt par guļošu, palikt par invalīdu. Vienas minūtes laikā cilvēkam aiziet bojā divi miljoni neironu, stundas laikā var pielīdzināt, ka cilvēks noveco par diviem gadiem. Tāpēc tas attālums, ko nākas mērot līdz Rēzeknes slimnīcai, ja tuvāk nav Insulta vienības, citreiz tie ir 100 kilometri, tas ir ļoti nozīmīgi.”

Insulta pacientus ārstniecības iestādē parasti nogādā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi, kuri ņem vērā Nacionālā veselības dienesta uzturēto hospitalizācijas vietu plānu. Tajā regulāri tiek uzturēta aktuālā informācija par to, kurās slimnīcās pieejama konkrētajam pacientam nepieciešamā palīdzība. Mediķi gan uzsver – insulta pacienta glābšanā svarīga ir arī līdzcilvēku rīcība.

Neirologi ir radījuši insulta testu ar nosaukumu “ĀTRI”, kas palīdz atpazīt insulta pazīmes. Kārlis Stirāns: “Pirmais, Ā – nozīmē atsmaidi. Mēs varam pavērot cilvēkam, vai ir sejas asimetrija, mutes kaktiņu. T – turi. Mēs viņam varam palūgt izstiept rokas uz priekšu un apskatīties, vai viņš ir spējīgs noturēt, vai nav, vienas ķermeņa puses asimetrisks vājums. R – runā. Mēs viņam varam palūgt atkārtot kādu teikumu un izvērtēt viņa runas spējas. I – izsauc, tātad 113.” 

Jāņem vērā, ka pietiek tikai ar vienu pazīmi, lai būtu aizdomas par insultu un vajadzētu nekavējoties saukt mediķus.


#SIF_NVZ2022