Jēkabpilī no piemiņas vietas nozog lielgabalu

Piemiņas vietā vēsturiskajā Krustpils parkā pazudis lielgabals. Par tā pazušanu šorīt Valsts policijai (VP) ziņoja iedzīvotāji.

VP Zemgales reģiona pārvaldes Jēkabpils iecirkņa priekšnieks Rolands Bērziņš saka: “Sakarā ar notikušo ir uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 18. nodaļas. Tiek strādāts pa karstām pēdām, tiek skaidroti lietas apstākļi. Par motīviem un versijām uz doto brīdi es nekomentēšu.”

Notikuma vietā redzamas traktora pēdas, tāpat vairākiem netālu esošajiem kokiem norauta miza - dabūt metāla lielgabalu nost no postamenta nav bijis viegli. Lai arī kas būtu pastrādājis šo zādzību, notikušais radījis plašu rezonansi sabiedrībā, jo lielgabals bija “sāpīgs” jautājums jau gadiem ilgi. Par objekta aizvākšanu aktīvi bija iestājusies Jēkabpils latviešu biedrība.

“Tas ir padomju militārisma simbols, lielgabals, kas pavērsts pret kultūras iestādi. Protams, ka tagad mēs jau nezinām, kas ir noticis, jo varbūt tie ir metāla zagļi, kas vienkārši to ir nozaguši. To nevajadzēja darīt šādā nelikumīgā veidā. Mēs varam nožēlot par veidu, kā tas ir noticis, un minēt tikai apstākļus, kādēļ un kādā veidā tas ir izdarīts,” uzskata Jēkabpils latviešu biedrības pārstāvis Dainis Īvāns.

Gan nožēla par necieņu pret vēsturi, gan atklāts atbalsts demontētājiem - sociālajos medijos izskan visdažādākie viedokļi par notikušo. Nacionālās apvienības politiķis Jānis Dombrava Facebook komentārā raksta: “Ticu, ka Valsts policijai ir nozīmīgākas lietas, kuras izmeklēt, nevis nevienam nepiederošu, dažu eiro vērtu metāllūžņu meklēšanu. Katru dienu no automašīnām tiek nozagtas detaļas lielākā vērtībā, bet tur izmeklēšana nenotiek.”

Jēkabpils pilsētas pašvaldībā pauž bažas par to, vai notikušais nevar izraisīt diplomātisko skandālu, jo līdz šim pašvaldībā vēl turpinājās sarunas ar iesaistītajām pusēm par saskaņotu lielgabala pārvietošanu un zem tā esošo karavīru pārapbedīšanu Brāļu kapos. Procesu regulē vienošanās starp Latviju un Krieviju.

Jēkabpils pilsētas domes izpilddirektors Guntars Gogulis saka: “Gatavojam informāciju pārējām iesaistītajām pusēm. Tā ir Ārlietu ministrija, Brāļu kapu komiteja, Aizsardzības ministrija, kas ir vienmēr izrādījušas iesaistītās puses, kas ir saistītas ar šādu objektu sarunā, par šo objektu nākotni un ekspluatācijas lietām.”

Kamēr pašvaldība gatavo informāciju iesaistītajām pusēm, Valsts policija meklē zādzības aculieciniekus. Ikviens, kurš var sniegt jebkādu izmeklēšanai noderīgu informāciju, aicināts zvanīt 110.