Jēkabpilī pazudušā lielgabala meklēšana turpinās

Jēkabpils latviešu biedrības valdes loceklis Gundars Kalve tāpat kā citi nevalstiskās organizācijas biedri jau gadiem ilgi centās panākt atbildīgo iestāžu rīkošanos, lai padomju laika mantojums – lielgabals – vairs neatrastos iepretī Krustpils kultūras namam esošajā piemiņas vietā.

Gundars Kalve saka: “Beidzot ir tas noticis, ko mēs savos prātos cerējām, ka tas notiks, jau 30 gadus. Diemžēl vietvara ar saviem lēmumiem, ar savu sadarbību Rīgā, ministrijās un vēstniecībās nespēja to izdarīt. Labi, kas ir noticis.”

Publiskajā telpā Gundars Kalve ir atzinis, ka viņam ir informācija un ka pazudušais lielgabals piemiņas vietā Jēkabpilī nekad vairs neatradīsies. Sarunā Gundars gan neatklāj, no kurienes viņam tāda pārliecība.

“Uzskatīsim to, ka tas, ko es saku, ir pamatoti un neapgāžami. Vai jūs pats esat iesaistīts vai kāds no jūsu paziņām, draugiem iesaistīts šajā zādzībā? Tajā naktī es gulēju. Komentāru nebūs,” pauž Gundars Kalve.

Jāpiebilst, ka Valsts policija (VP), izmeklējot lielgabala zādzību, ir apmeklējusi arī Gundara Kalves saimniecību. Likumsargi uzsver, ka izmeklēšana vēl turpinās, un lielgabals, tāpat arī aizdomās turamās personas pagaidām nav atrastas.

VP Zemgales reģiona pārvaldes vecākā speciāliste Dace Kalniņa atzīst: “Joprojām turpinās aktīvs darbs par noziedzīgu nodarījumu pret īpašumu, jo par lielgabala aizvešanu tika uzsākta krimināllieta pēc Krimināllikuma 18.nodaļas. Notiek visu versiju pārbaude.”

Rodas jautājums, kā no vietas, kas atrodas blakus vienai no Jēkabpils galvenajām ielām, var nemanot demontēt un aizvest lielgabalu, un vai tiešām nevienā pilsētas videonovērošanas kamerā nav fiksēti fakti, kas palīdzētu zādzību atklāt. VP šos apstākļus gan nekomentē.

Dace Kalniņa: “Policija jau arī par katru soli, par katru darbību nesniedz komentārus. Tad jau policists nevarētu darīt savu darbu. Viņam būtu tas vien jādara, kā visu laiku jākomentē par to, kas ir izdarīts un kas tiek darīts šajā brīdī.”

VP uzsver, ka sabiedrība tiks informēta par jaunumiem, kad tādi būs. Tikmēr krimināllietu par lielgabala pazušanu Jēkabpilī ierosinājusi arī Krievijas Izmeklēšanas komiteja. Komitejas paziņojumā teikts, ka nozieguma motīvs esot ļaundaru negatīvā attieksme pret PSRS darbību Otrā pasaules kara gados un vēlme demonstrēt necieņu pret padomju tautas cīņas ar fašismu kopīgo piemiņu un vēsturi.