Jēkabpilī plāno mikrorajona rekonstrukciju, iedzīvotāji satraukti par izmaksām

“Tas ir tāpat kā pirkt kaķi maisā” – tā situāciju raksturo Pils mikrorajona iemītnieki Jēkabpilī. Daudzdzīvokļu dzīvojamo māju rajons ir ļoti sliktā stāvoklī, daudzi kavējas aizpildīt namu apsaimniekotāja izplatītās aptaujas par to rekonstrukciju. Tiek uzskatīts, ka trūkst informācijas gan par paredzētajiem darbiem, gan to izmaksām.

Būvprojekta izstrādi pilnā apmērā finansēs pašvaldība, bet pašus būvdarbus vietvara gatava finansēt 80 procentu apmērā. Pārējais jāsedz iedzīvotājiem. Pils mikrorajona iedzīvotāja Zenta nesaprot, kādēļ nekur nav minēta summa, kas būs jāmaksā. Viņa ir pensionārs, atzīst: “Varbūt jau vairs manis nebūs, bet bērni maksās un bērnu bērni.”

Katrā no 10 daudzdzīvokļu mājām pozitīvs balsojums jāizsaka vismaz divām trešdaļām dzīvokļu īpašnieku, lai mikrorajona labiekārtošana varētu notikt. Ir liels risks īsajā termiņā nesavākt vajadzīgo balsu skaitu, jo daļa iedzīvotāju neizprot aptauju saturu. Tiek pausts, ka visu varēja pasniegt citādākā formā, tas ir, ar būvprojektu, izmaksām, termiņiem. Piebilsts – saprotamā valodā un ērtāk.

Mārtiņš Gluhs, SIA “Pils rajona namu pārvalde” valdes loceklis, pauž, ka šobrīd dzīvokļi īpašnieki balso tikai par projektu un ka provizoriskā summa būs zināma tikai tad, kad projekts būs gatavs. Viņš stāsta, ka iedzīvotāji tiks informēti par summu, kā arī, ja tā neapmierinās, var tikt savākta rakstiska dzīvokļu īpašnieku aptauja un nobalsots pret projekta īstenošanu.

Jāpiebilst, pirms nepilniem trim gadiem ar pašvaldības līdzekļiem Jēkabpilī tika rekonstruēts Bebru mikrorajons. Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Kraps stāsta, ka tajā laikā pašvaldība varēja aizņemties kredītu ar 25 procentu līdzfinansējumu, taču šobrīd diemžēl tādas iespējas neesot.

Pašvaldībā uzsver, ka vienīgais veids, kā atjaunot mikrorajonu infrastruktūru, ir šī brīža piedāvātā sistēma. Pēc līdzīgiem principiem Jēkabpilī drīzumā plānots labiekārtot vēl vienu daudzdzīvokļu māju kvartālu, kur jau savākts nepieciešamais dzīvokļu īpašnieku parakstu skaits.