Jēkabpilī sākas Dzejas dienu festivāls

Jau 55 gadus Latvijā ik septembri tiek svinētas Dzejas dienas. Dažādi dzejai veltīti pasākumi notiek arī Jēkabpilī, kur nupat sācies tradicionālais Dzejas dienu festivāls. Šis gads apliecina, ka īstiem lirikas cienītājiem netraucē nekādi laika apstākļi.

Dzejas dienu festivāls Jēkabpilī šogad tika atklāts lietus un vēja pavadībā, tomēr tas netraucēja interesentiem pulcēties Kena parkā, lai baudītu dzejas lasījumus un izmēģinātu radīt savas dzejas rindas.

Egita Galiņa, Jēkabpils Kultūras pārvaldes producente: “Mūsu šī gada tēma ir “Identitāte”, tas ir likumsakarīgi, jo Jēkabpils svin 350. jubileju. Un, kā jau parasti pirms tādām jubilejām, mēs sākam pārcilāt jautājumus par savu dzīvi – kas es esmu, kur es esmu un tamlīdzīgi. Attiecīgi, arī šajā pilsētas jubilejas gadā mēs pievēršamies identitātes tēmai, vairāk pieķerot klāt sēlisko identitāti, jo mums ir daudz diskusiju, kas mēs īsti esam. Kas varbūt ir jauns, atšķirīgs no iepriekšējiem gadiem?"

Savukārt Ieva Druveniece no Jēkabpils Kultūras pārvaldes atzina, ar ko šī gada pasākums atšķiras no iepriekšējiem: "Organizējot šīs Dzejas dienas un ņemot vērā situāciju valstī un pasaulē, mēs domājām, ko varētu atstāt un ko – paņemt. Pirmais, ko mēs atmetām, bija Dzejas busiņš, jo tas varētu būt pārāk riskanti, jo cilvēki ir pārāk tuvu viens otram. Savukārt pagājušogad uzsāktā Dzejas siltumnīca kā vides objekts, norises vieta, kas ir Kena parka estrādē, bija ļoti lieliska ideja, ko vērts turpināt, tāpēc arī šogad, varbūt citādā formātā, to mēs redzam Kena parka estrādē. Šeit arī notiks lielākā daļa pasākumu, cerībā, ka laika apstākļi mūs iepriecinās.”

Festivāla atklāšanā ikvienam bija iespēja uzrakstīt savas dzejas rindas, izmantojot organizatoru sarūpētos atslēgvārdus, kas izvēlēti atbilstoši Dzejas dienu tēmai.

Pēc radošā rakstīšanas procesa, klātesošie varēja klausīties Jēkabpils dzejnieču – Sintijas Kampānes Štelmaheres, Rutas Štelmaheres un Gitas Grozas dzejas lasījumus. Savukārt ar muzikāliem priekšnesumiem pasākumu kuplināja Arvīda Žilinska Jēkabpils mūzikas skolas audzēkņi.

Dzejai piestāv gan drūms, gan saulains laiks. Laika apstākļi lutināja, kad norisinājās viena no Jēkabpils Dzejas dienu tradīcijām – akcija “Sirds uz trotuāra”. Ik septembri pilsētas ietves un laukumi pārvēršas par dzejas lappusēm, kur sevis izvēlētas rindas ar krītu raksta izglītības iestāžu audzēkņi un citi interesenti.

Apstāties un padomāt par to, kas mēs esam un kādi mēs esam, aicinās arī citi Dzejas dienu pasākumi, kas turpināsies līdz nedēļas beigām.