Jēkabpilī top Amatu māja

Kopš pagājušā gada septembra Jēkabpils Vēstures muzeja Brīvdabas nodaļā “Sēļu sēta” notiek būvdarbi. Vietā, kur iepriekš atradās vecā kases ēka, tiek celta Amatu māja ar platību 240 kvadrātmetri. Darbu izmaksas ir vairāk nekā 444,2 tūkstoši eiro. Šobrīd tiek likts jumts, bet paralēli notiek arī iekšdarbi. Ir saliktas visas komunikācijas, tāpat ir arī internets un izveidots sanitārais mezgls. “Sēļu sētas” darbinieki ar nepacietību gaida, kad varēs uzsākt strādāt jaunajā ēkā.

Amatu māja “Sēļu sētā” bija ļoti nepieciešama, jo līdz šim Brīvdabas nodaļā nebija izglītojošajām nodarbībām un izstādēm piemērotu telpu. Daļa pedagoģisko programmu tika īstenotas kādā no eksponātu ēkām, bet tās domātas apskatei, ne pasākumu organizēšanai. Tagad muzejam būs speciāli nodarbībām paredzētas telpas.

Vēl Amatu mājā tiks izveidota ekspozīcija par amatniecības tradīcijām Sēlijā, bet arī pati ēka būs kā 19. gadsimta Sēlijas koka apbūves piemērs, sevišķi tādēļ, ka ēkas konstrukcijās ir izmantoti dēļi no vēsturiskas mājas, kas agrāk atradās Jēkabpils centrā un raksturoja Jēkabpils koka apbūvi 19.gadsimta otrajā pusē. Pirms astoņiem gadiem ēka tika nojaukta un dēļi pārvesti uz “Sēļu sētu” ar nodomu tos nākotnē izmantot. Tagad tas ir izdarīts.

Jēkabpils Vēstures muzeja Brīvdabas nodaļas “Sēļu sēta” vadītāja Anita Leja saka: “Visu, protams, nevarēja izmantot - laika zobs. Māja ir ļoti veca – 180 gadi. Tas ir loģiski, ka māja pati no sevis nav kvalitātē, bet ir ieausti baļķi, dēļi ir ielikti šajā ēkā. Un ir doma atstāt, lai cilvēki var tos redzēt. Nevis visus apšūs ar reģipsi, bet atstāsim, lai cilvēki redz, ka ir tā māja iekšā ieausta šajā būvē.”

Ekspozīcijas iekārtošana varētu izmaksāt vairāk nekā 25,5 tūkstošus eiro, bet mēbeles – vairāk nekā četrus tūkstošus eiro. Plānots, ka Amatu mājas durvis apmeklētājiem varētu tikt atvērtas šī gada beigās, bet viss atkarīgs arī no epidemioloģiskās situācijas valstī.