Jēkabpilī ugunsdzēsēji evakuē iedzīvotājus no plūdu skartajām mājām

Jēkabpils novadā turpinās plūdi. Daugavas un citu mazāku upju ūdens applūdina arvien jaunas teritorijas, un šodien jau vairākiem iedzīvotājiem bija nepieciešama ugunsdzēsēju palīdzība, lai evakuētos no savām dzīvesvietām. Tomēr daudzi iedzīvotāji joprojām nesteidz pamest savas mājas.

Vēl vakar iedzīvotāji spēja paši saviem spēkiem evakuēties no daudzdzīvokļu mājas Jēkabpils novada Gravānos, bet šodien jau nepieciešama ugunsdzēsēju palīdzība, jo ūdens līmenis diennakts laikā ir paaugstinājies vēl vairāk. Pašvaldība jau pirms divām dienām aicināja cilvēkus uz laiku padzīvot pie radiem vai draugiem, bet lielākā daļa aicinājumu neņēma vērā. Šodien vēlmi pamest applūstošo māju izteica trīs cilvēki, kurus evakuēja ugunsdzēsēji, izmantojot laivu. Inese ar dēlu dzīvo otrajā stāvā. Viņa stāsta, ka ūdens ir ticis jau līdz kāpņutelpai. Evakuēties izlēmusi, jo ir bērns ar īpašām vajadzībām. Bail nav, jo jau pierasts.

Daudzi iedzīvotāji nogaida pēdējo brīdi. Evakuāciju piesaka, kad jau ūdens smeļas mutē. Arī pie Jēkabpils pilsētas esošajā Sakas salā, kur applūst arvien jaunas teritorijas, ir cilvēki, kuri izvēlējušies palikt mājās, lai gan viņi jau nošķirti no ārpasaules vai arī viņu īpašumiem ūdens pietuvojies bīstami tuvu. Plūdi nebaida arī Gunāru, kurš Sakas salā dzīvo septiņus gadus. Viņa saimniecības ēkas jau apskalo ūdens, bet līdz dzīvojamai mājai palikuši daži metri. Gunārs stāsta, ka evakuēties neplāno. Brālis atvedīs pārtiku.

Paliekot applūstošā mājā, liels risks ir palikt bez sakariem ar ārpasauli, jo daudzviet plūdu dēļ ir atslēgta elektrība. Šobrīd elektroapgāde atslēgta 46 mājsaimniecībām. Tur, kur ir iespēja, “Sadales tīkls” slēdz klāt savus ģeneratorus. Tomēr Jēkabpils novada pašvaldībā uzsver, ka drošāk ir evakuēties nekā paļauties uz ģeneratoru. “Tā vēlme turpmāk būtu, lai iedzīvotāji ieklausās gan mūsu, gan meteo dienesta paziņojumos, savlaicīgi domā par kādu rezerves plānu, kur un kā rīkoties, ka pienāk šis brīdis, kad jāpamet mājas. Un gribētos, lai iedzīvotāji nesagaida to brīdi, kad jau ir nepieciešama glābēju iesaiste, bet lai ar sausām kājām savlaicīgi paši varētu pamest mājas,” saka Jēkabpils novada civilās aizsardzības inženieris Ilmārs Luksts.

Šobrīd kritiskākā plūdu situācija ir divos Jēkabpils novada pagastos: Salas pagastā un Krustpils pagastā, kur arī turpina applūst jaunas teritorijas. No ārpasaules šobrīd ir nošķirtas aptuveni 40 mājsaimniecības. Tāpat ūdens ir izskalojis vairākus autoceļu posmus, piemēram, vienam Krustpils pagasta ceļam brauktuve ir pārvērtusies ūdenskritumā. Jēkabpils novada pašvaldības speciālisti apzina situāciju un norobežo bīstamās vietas, kā arī regulāri informē sabiedrību par applūdušajiem un slēgtajiem autoceļu posmiem. Plūdus Jēkabpils novada pagastos izraisījis ūdens līmeņa kāpums Daugavā un citās novada upēs. Ledus sablīvējums, kas atrodas lejpus Jēkabpils, neļauj palu ūdenim brīvi plūst pa ierasto gultni, izraisot upju pārplūšanu.