Jēkabpilī un Ādažos izmēģinās balsošanu no auto

Vēlētājiem, kuri gribēs izmēģināt balsošanu automašīnā, jauno metodi, jāņem vērā, ka transportlīdzeklī drīkstēs atrasties tikai viena persona. Balsošanas vietā būs vairākas pieturas.

Jēkabpils novada pašvaldības vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Iveta Upmace: “Šobrīd mēs esam pie Jēkabpils Tautas nama, un pirmā pieturas vieta būs tur, kur vēlētājs piebrauks ar automašīnu, neizkāpjot no automašīnas. Iecirkņa komisijas darbinieks pēc personu apliecinošā dokumenta pārliecināsies, vai persona ir vēlētājs un vai personu apliecinošam dokumentam nav beidzies derīguma termiņš.”

Otrajā pieturā tiks pārbaudīta nepieciešamā informācija un ziņas par vēlētāju ierakstītas reģistrā, tad balsotājs pa automašīnas logu saņems vēlēšanu materiālus un, neizkāpjot no transportlīdzekļa, varēs doties uz nākamo pieturu veikt savu balsojumu.

Iveta Upmace: “Vēlētājs izvēlas vēlēšanu zīmi, ieliek aploksnē, aploksni aizlīmē un dodas uz ceturto pieturas vietu. Ceturtajā pieturas vietā aizlīmēto aploksni vēlētājs iemet vēlēšanu kastē.”

Gan Jēkabpils, gan Ādažu novads jauno metodi izvēlējās, lai nodrošinātu vēlētājiem lielāku epidemioloģisko drošību un ērtības.

Ādažu novada pašvaldības vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Agita Berkmane saka: “Ņemot vērā Covid-19 apstākļus, ir cilvēki, kas baidās no lieliem pūļiem - nākt un drūzmēties iecirknī. Protams, ka tas ir eksperiments, risks. Tas ir papildu darbs – teltis, norādes, bet, entuziasma vadīti, mēs esam parakstījušies uz šo.”

Balsošana automašīnā varētu motivēt doties balsot ne tikai tāpēc, ka tas ir epidemioloģiski drošāk, bet arī tādēļ, ka tas ir kaut kas nebijis.

Ruta Mihalovska, politoloģe, skaidro: “Lielā mērā tas pat veicinās ziņkāri un interesi balsot šādā veidā, paskatīties, kā tas darbojas. Es nedomāju, ka šeit stāvēs divu kilometru rinda, bet katrā gadījumā interese varētu būt. Tas ir interesanti – vēlēšanu kabīne savā automašīnā.”

Tomēr pēc politoloģes teiktā nav pamata domāt, ka vēlētāju aktivitāte līdz ar jauno balsošanas metodi būtiski palielināsies. Lai varētu organizēt balsošanu automašīnā, pašvaldības vēlēšanu komisijai ne vēlāk kā desmit dienas pirms vēlēšanu dienas - 5.jūnija - jāpieņem attiecīgs lēmums. Tas nozīmē, ka citām pašvaldībām ir vēl dažas dienas laika iesaistīties jaunajā iniciatīvā.