Jēkabpilī veic asfalta paraugu ņemšanu Bebru mikrorajonā

1.jūnijā Jēkabpilī norisinājās asfalta paraugu ņemšana Bebru mikrorajonā. Lai gan tur jau agrāk veikti urbumi, pilsētas pašvaldībā skaidro, ka pārbaude ieplānota, lai gūtu simtprocentīgu pārliecību par to, vai asfalta segums atbilst prasībām.

Sākotnēji urbumu veikšana bija iecerēta 27.maijā, bet toreiz tā pēkšņi tika atcelta, jo (pēc Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieces Kristīnes Ozolas vārdiem) bija sabojāta iekārta, ar kuru bija paredzēts ņemt paraugus.

Uzņēmējs solīja iekārtu salabot un tad veikt darbus, un 1.jūnijā SIA “Ceļu būvniecības sabiedrība “Igate”” veica urbumus. Atšķirībā no iepriekšējās reizes, kad masu medijiem tika norādīts nefilmēt un nefotografēt darbus, šoreiz preses pārstāvjiem netika pausts aizliegums iemūžināt procesu. Klāt bija gan pilsētas domes, gan SIA “Ošukalns” pārstāvji, jo Bebru mikrorajonu 2016. un 2017.gadā rekonstruēja SIA “Ošukalns” par vairāk nekā 2,8 miljoniem eiro.

Viens no parametriem, ko pašvaldība vēlas pārbaudīt, ir asfalta biezums, un, jau uz vietas mērot, varēja pārliecināties, ka dažu paņemto paraugu biezums nav līgumā noteiktie 10 centimetri, bet gan aptuveni astoņi centimetri. Precīzus datus gan noteiks laboratorija, izmantojot sertificētus mērinstrumentus. SIA “Ošukalns” pārstāvji norāda, ka urbumi esot veikti vietās, kur jau pirms trim gadiem asfalta skeneris esot uzrādījis mazāko biezumu un ka šie skenera rezultāti jau toreiz tikuši sūtīti pašvaldībai.

SIA “Ošukalns” ceļu būves nozares vadītāja vietnieks un kvalitātes inženieris Andris Kusiņš saka: “Mums tas nebija nekāds pārsteigums – tie urbumi patiesībā, jo tad, kad 2018.gadā tika veikta pārbaude ar radara iekārtu no VAS “Latvijas Valsts ceļi” Autoceļu kompetences centra laboratorijas, tad arī tika uzrādīts, kādi ir biezumi kādās vietās. Radars ik pēc 10 metriem ir devis rezultātu, pēc radara datiem kopējais vidējais biezums objektā bija 10 centimetri un vēl drusku aiz komata.”

Laboratorijā tiks pārbaudīti vēl vairāki asfalta parametri. Guntars Gogulis, Jēkabpils pilsētas domes izpilddirektors, stāsta: “Serdes gaisa poru satura un blīvēšanas pakāpi, daļiņu lieluma sadalījumu šķīstošās saistvielas saturu noteiks un bīdes pretestības testu. Šādas četras pozīcijas laboratorijai ir paprasīts, lai pārbaudītu paņemtos paraugus.”

Kopā tika paņemti deviņi paraugi – katrā vietā pa trim. Viena vieta ir pie Mežrūpnieku ielas 8, otra vieta – Dūmu ielā pretī Bebru ielas 8 mājai, bet trešā – Atmodas ielas un Dūmu ielas krustojumā, pretim Bebru ielas ceturtajai un piektajai mājai. No katras vietas viens paraugs paliek pašvaldībai, bet divi nosūtīti uz laboratoriju. Vietvarā neatklāj laboratorijas nosaukumu, vien uzsver, ka tā neatrodas Latvijā. Uz jautājumu, kādi kritēriji tiks ņemti par pamatu rezultātu analīzei, pašvaldībā norāda, ka laboratorijas pienākums ir tikai fiksēt datus, bet ne veikt šo datu interpretāciju.

Neatkarīgā eksperta uzdevums tādā gadījumā būtu paust viedokli par to, vai konkrētā parametra novirze no normas ir vai nav pieļaujama, ņemot vērā objekta četru gadu nolietojumu. Tomēr par šādu scenāriju vēl pāragri domāt, jo vispirms jāsagaida testēšanas rezultāti. Pašvaldībā norāda, ka tie varētu būt zināmi aptuveni pēc nedēļas.