Jēkabpilī Ziemassvētku pasākumā saliedējas ukraiņu un latviešu ģimenes

Šogad īstenots projekts, kura mērķis bija palīdzēt Jēkabpils un Aizkraukles novadā dzīvojošajiem ukraiņiem, kuri patvērušies no kara, iejusties un iekļauties sabiedrībā. Projekta noslēdzošā aktivitāte bija Ziemassvētku pasākums kopā ar latviešu ģimenēm.

Ar rotaļās iešanu, latviešu dziesmām un citām izdarībām Jēkabpilī aizvadīts sirsnīgs Ziemassvētku pasākums, kurā roku rokā darbojās gan latviešu ģimenes, gan kara bēgļi no Ukrainas. Ukraiņiem bija iespēja iepazīt latviešu Ziemassvētku tradīcijas, kā arī piedalīties radošajās darbnīcās, kurās varēja veidot egles rotājumus, apgleznot auduma maisiņus, kā arī iemācīties taisīt rupjmaizes kārtojumu. Šis bija noslēguma pasākums projektam, kuru biedrība “Vidusdaugavas NVO centrs” īstenoja ar mērķi palīdzēt Jēkabpils un Aizkraukles novadā dzīvojošajiem ukraiņiem iejusties sabiedrībā, iegūt jaunus draugus un iepazīt Latviju. Projektā bija daudz dažādu aktivitāšu.

Projekta aktivitāšu koordinatore Monta Lipša: “Bija ekskursijas gan latviešu, gan ukraiņu ģimenēm, bija velo pasākums divi maršruti pa Jēkabpils novadu, bija pieci semināri tikai ukraiņiem, nometne gan latviešu, gan ukraiņu ģimenēm. Šodien noslēguma pasākums – Ziemassvētku gaidīšanas pasākums. Šis viss projekts bija domāts, lai ne tikai viņus atbalstītu, bet lai motivētu, saliedētu, jo ilgāk vai mazāk, bet viņi par savu mājvietu izvēlējušies Latviju. Un šis projekts viņus stimulējis tik ļoti, ka paši grib kaut ko darīt savā labā, Latvijas labā. Viņi jau sāk pieteikties kā brīvprātīgie, un mēs novembrī jau esam sākuši realizēt otru projektu ukraiņiem.”

Projektā “MĒS un mūsu atbildība: dažādā Latvija” piedalījās vairāk nekā 100 dalībnieki – gan ukraiņi, gan latvieši. Ukrainas civiliedzīvotājiem tā bija iespēja rast kaut nelielu māju sajūtu, esot tālu prom no savas dzimtenes. “Latvija ir ļoti laba un labsirdīga valsts, pats galvenais – viesmīlīga. Latvieši ļoti labi izturas pret mums – ukraiņiem –, tas rada tādu siltumu sirdī. Man šeit ļoti patīk,” saka ukrainiete Katja.

Vislielāko prieku bērniem radīja Ziemassvētku vecīša ierašanās, prieks bija dubults, jo ciemos bija atnācis ne tikai Ziemassvētku vecītis, bet arī Svētais Nikolajs. Ukraiņiem veltīto projektu finansiāli atbalstīja Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.