Jēkabpilieši priecīgi par iespēju saņemt lasāmvielu no pakomātiem

Bibliotēkas panākušas grozījumus mājsēdes noteikumos, kas paredzēja liegumu apkalpot lasītājus. Tagad bibliotēkām ir ļauts klientiem sniegt pakalpojumus ārpus telpām. Vairākas Latvijas bibliotēkas radušas iespēju lasītājiem saņemt un nodot grāmatas, ierīkojot pakomātus. Viens no tiem atrodas Jēkabpilī.

Jēkabpils Galvenās bibliotēkas pārstāve Gita Elksnīte ievieto klienta pasūtīto grāmatu jaunajā pakomātā. Sistēma rada kodu, kas tiek nosūtīts lasītājam īsziņas veidā, septiņu dienu laikā iedzīvotājs var doties izņemt savu lasāmvielu. Ideja par pakomāta ieviešanu Jēkabpils Galvenajā bibliotēkā radās jau pagājušajā gadā, šo priekšlikumu bija izteicis viens no lasītājiem. “Brīnumainā kārtā arī radās piedāvājums no firmas šādu pakomātu iegādāties. Protams, laiks gāja, Covid-19 dara savu, bet beigās mums izdevās izcīnīt. Mēs neesam vienīgā bibliotēka Latvijā, kurai ir šis pakomāts. Laikam esam jau desmitie. Priecājamies, ka esam vieni no, kam ir šis pakomāts. Šobrīd ir testa laiks, kad mēs paši iepazīstam šo pakomātu, ļaujam iepazīt arī mūsu klientiem to,” saka Gita Elksnīte, Jēkabpils Galvenās bibliotēkas Lasītāju apkalpošanas nodaļas vadītāja.

Grāmatu saņemšana ir pavisam vienkārša – klientam jāpasūta lasāmviela, sazinoties ar bibliotēku, pēc koda saņemšanas jādodas uz pakomātu grāmatas izņemt. Ņemot vērā, ka mājsēdes izsludināšanas sākumā bibliotēkām bija liegts apkalpot klientus arī attālināti, tagad lasītāji ir ļoti priecīgi par iespēju saņemt pakalpojumus arī šajā periodā. “Tā kā mana mamma ir pirmās grupas invalīde, viņai ir dzirdes traucējumi, vienīgā nodarbe, kas paliek - lasīt grāmatas,” saka Andris, jēkabpilietis.

Andris uzsver, ka šāda sistēma būs lietderīga arī tad, kad bibliotēka varēs sniegt klātienes pakalpojumus. “Tas ir ļoti izdevīgi, nevajag tērēt savu laiku, paceļoties uz otro stāvu, sagaidīt izvēlētās grāmatas, saņemt. Tas laiku aizņem. Te atnāk īsziņa, līdz tādam, tādam datumam izņemt pasūtījumu, ievadīt kodu. Tāpat var nodot vecās grāmatas... izlasītās, nevis vecās.”

Bibliotēkas darbinieki pauž prieku, ka izdevās panākt grozījumus noteikumos un ka tagad bibliotēkām ir ļauts izsniegt grāmatas ārpus telpām. “Viņi tiešam ļoti novērtē, ka viņi var šajā pandēmijas laikā lasīt grāmatas, jo tas ir ne tikai brīvā laika pavadīšanai, bet smadzeņu darbībai. Neieiet tajā depresijā, kas šobrīd rodas valstī. Ir grūti,” skaidro Gita Elksnīte, Jēkabpils Galvenās bibliotēkas Lasītāju apkalpošanas nodaļas vadītāja.

Lai grāmatas saņemtu, tās jāpasūta vai nu elektroniski, vai zvanot uz bibliotēku. Ne visiem lasītājiem ir pieejami interneta resursi, tādēļ daudzi lasītāji, kuri bija pieraduši lasāmvielu izvēlēties, klātienē apskatot plauktus, tagad zvana ar lūgumu izvēlēties grāmatas viņu vietā. “Tā ir diezgan bieži mums, nākot klātienē, sakot, man patīk lasīt daiļliteratūru, man patīk kriminālromāni. Tad mēs cilvēku individuāli jau pazīstam un zinām, kas viņam patīk, kas - nē. Protams, ja šis cilvēks piezvana un saka - salasiet man kaut ko. Mēs arī salasām, jo savā sistēmā redzam, kuras grāmatas cilvēks ir lasījis, kuras - nav. Tad mēs pēc savas izvēles viņam iedodam. Tas bija arī vakar, kolēģes strādāja, bija salikušas. Cilvēks ļoti priecājas,” stāsta Gita Elksnīte.

Arī izlasīto grāmatu nodošana ir vienkārša – tās jāatnes un jāievieto speciāli tam paredzētā pakomāta skapītī, kas regulāri tiek iztukšots, lai būtu vieta citām grāmatām. Jēkabpils Galvenā bibliotēka aicina klientus izmantot šo iespēju, jo nevar zināt, vai pēc 15.novembra bibliotēkas varēs atgriezties klātienes darba režīmā.Foto: Freepik