Jēkabpilietis pieveic ultramaratonu no Atēnām līdz Spartai

Viens no pasaules grūtākajiem maratoniem ir Spartatlons. Sacensībās dalībniekiem jānoskrien 246 kilometri no Atēnām uz Spartu. Daudzi sportisti neiztur un no sacensībām izstājas, finišu sasniedz tikai aptuveni 40 līdz 50 procenti dalībnieku. Latvijas pārstāvji šogad sevi pierādījuši godam – finišēja visi pieci, tostarp jēkabpilietis Aivars Bondars.

Jēkabpils sportists Aivars Bondars ar skriešanu aizrāvās jau bērnībā. Uz laiku viņš bija pārtraucis aktīvu sportošanu, bet pirms pieciem gadiem atsāka tai pievērsties nopietni. 24 stundu maratonā Igaunijā Aivars izcīnīja tiesības piedalīties vienā no grūtākajiem maratoniem pasaulē – Grieķijas Spartatlonā. “Visu ziemu, neskatoties uz lietu, sniegu, puteni, atkalu vai vēju. Sešus mēnešus no vietas skrēju katru dienu. Jo tuvāk nāca Spartatlons, jo kaut kā nedaudz pārdegu,” saka Spartatlona finišētājs Aivars Bondars. 

Spartatlons šogad norisinājās jau 40. reizi, un tas ir veltīts Senās Grieķijas varonim Feidipīdam, kurš pirms vairāk nekā 2500 gadiem veica 246 kilometru skrējienu uz Spartu, lai dotos pēc palīdzības pirms persiešu iebrukuma. Feidipīds distanci noskrēja 36 stundās, un tāds tagad ir Spartatlona kontrollaiks. Aivars Bondars ir pirmais jēkabpilietis, kuram izdevās veikt šo distanci. Viņš trasē pavadīja 34 stundas un 40 minūtes. Aivars Bondars:“Tu vari skriet, vari iet, vari gulēt, pārtraukumu paņemt, viens no latviešu dalībniekiem – Laimonis – pagulēja 25 minūtes, es negulēju nevienu minūti. Pēc 150. kilometra bija viens kalna serpentīns, kurš bija tikai nosprausts ar lentām, nomarķēts. Tas bija jāveic tumsā diezgan ekstrēmos apstākļos, kur no klints malas bija daži centimetri. Lenta, protams, mūs nepasargātu no nokrišanas.”

Pa ceļam ir 75 kontrolpunkti, kuros sportisti var paēst, padzerties un saņemt cita veida palīdzību. Vislielākais izaicinājums ir karstums – maršruts ved galvenokārt pa asfaltētiem ceļiem 30 grādu karstumā, bet uz asfalta temperatūra ir vēl daudz augstāka. Aivars Bondars: “Radās sarežģījumi ar kājām un vēderu, pamazām tas karstums sāka pieņemties spēkā. Kad es uzlēju aukstu ūdeni kontrolpunktā uz sava ķermeņa, tad man savilka muguru krustos. Un tad jau pavisam pēdējie 20 kilometri bija pilnīgā izdzīvošana.”

Otrajā sacensību dienā ap pussešiem vakarā – pēc gandrīz 35 stundu gara maratona – jēkabpilietis pēdējiem spēkiem, ar Latvijas karogu rokās sasniedza karaļa Leinīda statuju Spartā, iegūstot 106.vietu.

 


#SIF_NVZ2022