Jēkabpils novadā organizē asinsdonoru dienas; plāno attīstīt kustību arī turpmāk

Jau trīs gadus Jēkabpils reģionālajā slimnīcā nedarbojas Asins sagatavošanas nodaļa, kura nodrošināja ne tikai asins komponentu sagatavošanu un uzglabāšanu, bet arī donoru pieņemšanu. Tomēr asinsdonoru kustība Jēkabpilī ir aktīva – slimnīca regulāri organizē donoru dienas, iesaistot iniciatīvā arī dažādas organizācijas.

Uzreiz pēc Ziemassvētkiem Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Jēkabpils daļā norisinājās Asinsdonoru diena. Lai donoriem būtu iespēja regulāri nodot asinis tuvāk mājām, Jēkabpils reģionālā slimnīca iegulda lielu darbu, organizējot donoru dienas sadarbībā ar Valsts asinsdonoru centru un dažādām organizācijām un uzņēmumiem. Ar Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrības atbalstu šoreiz aktivitāte norisinājās ugunsdzēsības depo ēkā. “Mēs atsaucāmies Jēkabpils slimnīcas aicinājumam atbalstīt donoru dienu – izbraukumu. Viņi jautāja kādā no dienestiem. Visreālākais tas ir Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests. Mēs atbalstījām ar ierašanos, paši braucām no Valmieras – trīs kolēģi atbraucām, aicinājām no Jēkabpils cietuma nākt kolēģus, no Valsts policijas nākt uz šo donoru dienu. Esmu regulārais donors, jau gadus piecus nododu asinis. Arī šodien nodevu,” saka Edgars Bole, Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrības valdes loceklis.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta telpās asinis ziedoja gan ugunsdzēsēji, gan policisti, mediķi un citu nozaru pārstāvji. “Tas bija jau ļoti sen, manai vecmāmiņai vajadzēja asinis operācijai. Tā es iesāku. Arī profesija saistīta ar veselības aprūpi, tas liekas pilnīgi pašsaprotami. Ja veselības stāvoklis atļauj ziedot, tad tas ir jādara. Ir gan laba padarīta sajūta, gan laba fiziskā sajūta. Tas ir ieguvums gan manai, gan citu cilvēku veselībai,” atzīst Līga Beinaroviča, tehniskā ortopēde, regulāra asinsdonore.

Jēkabpils reģionālā slimnīca ne tikai organizē Valsts asinsdonoru centra izbraukumus uz Jēkabpils novadu, bet arī īsteno dažādas akcijas, piemēram, šogad tika veidoti regulāro donoru veiksmes stāsti, lai iedvesmotu cilvēkus iesaistīties donoru kustībā, tāpat tiek uzrunāti uzņēmumi, sporta klubi un citas iestādes, lai ar atlaižu kuponiem un citiem bonusiem iepriecinātu donorus. “Prieks par to, ka ir jau uzņēmumi, kuri paši atsaucas par to, ka viņi vēlētos kaut kādā veidā iepriecināt donorus. Vasarā, kad bija ļoti liels asins krājuma trūkums, tas bija jūlijs, augusts, ar šīm iniciatīvām izdevās mēnesī dabūt 273 vai 270 donorus, kas ir ļoti daudz. Tiešām ir liels prieks un pateicība ikvienam donoram, kas jau ir regulāri un kas ir sākuši,” atzīst Margarita Meļņikova, Jēkabpils reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētāja.

Jēkabpils reģionālā slimnīca plāno attīstīt asinsdonoru kustību Jēkabpils novadā arī turpmāk. “Tas ir tikai sākums, un es ceru, ka Jēkabpils novadā uzņēmēji – mazāki, lielāki uzņēmēji atbalstīs iniciatīvas, paši nāks ar savām idejām, mums jau notikti ir idejas jau uz Valentīndienu. Ikviens uzņēmums var veidot tādus kā izaicinājumus savu darbinieku vidū, kurš no darbiniekiem vai no pašvaldības iestādēm vai kapitālsabiedrībām – kura ir tā aktīvākā asins ziedotāja. Tas būtu interesanti noskaidrot, vai ne? Tāpēc šīs iniciatīvas un idejas noteikti radīsies arī turpmāk,” pauž Margarita Meļņikova.

Viena no idejām, kas tiks īstenota nākamā gada 15.janvārī, ir organizēt izbraukuma donoru dienu sestdienā, tādā veidā radot iespēju nodot asinis tiem donoriem, kuriem darba pienākumu dēļ ir grūti izbrīvēt laiku darba dienā.