Jēkabpils novadā turpina cīņu pret azartspēlēm. VARAM nepiekrīt

Jēkabpils novada pašvaldība turpina cīņu pret azartspēlēm. Izstrādājot noteikumus, vietvaras mērķis ir panākt, lai azartspēļu zāles neatrastos pilsētas centrā, bet gan tālāk no vietām, kur ikdienā ir liela cilvēku kustība. Pagaidām pašvaldībai gan nav izdevies saņemt pozitīvu atzinumu no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM).

Jēkabpils novadā šobrīd ir piecas azartspēļu zāles. Visas atrodas novada centrā – Jēkabpils pilsētā. Vairākas no tām ir netālu no daudzdzīvokļu ēkām un veikaliem, bet viena no vietām atrodas ļoti tuvu izglītības iestādei – ielas pretējā pusē. Jēkabpils novada pašvaldība izstrādājusi saistošos noteikumus ar mērķi ierobežot azartspēļu organizēšanas vietas. Šobrīd spēkā esošajā Azartspēļu un izložu likumā ir definētas ēkas, kurās nedrīkst organizēt azartspēles, bet pašvaldības drīkst noteikt papildu nosacījumus – novads vēlas ap šīm ēkām noteikt teritorijas, kurās arī nedrīkstētu atrasties spēļu zāles. Jēkabpils novada domes deputāts Ainars Vasilis: “Mēs iestrādājām apdzīvotās vietās un pilsētās 600 metrus, ārpus apdzīvotām vietām 1,2 kilometrus. Tāds ir mūsu uzstādījums. Tā doma ir tāda – ja tu gribi apmeklēt šādu iestādi, tev būtu speciāli jābrauc ar savu transportu. Tur neiet sabiedriskais transports, tur neiet vēl kas. Tādas vietas ir.”

Satiktie iedzīvotāji atbalsta pašvaldības nostāju, sakot, ka azartspēļu izplatība ir jāierobežo. 

Šos grozījumus vienreiz jau apstrīdējusi VARAM, uzsverot, ka likums nepieļauj azartspēles pilnībā aizliegt. VARAM valsts sekretāra vietniece reģionālās attīstības jomā Ilze Oša: “Šiem attālumiem var būt situācija, kad faktiski nepaliek tādas teritorijas daļas, kur šo pakalpojumu var nodrošināt. Tas ir tas, ko mēs paskatīsimies. Vietas vai teritorijas definēšana, kur to nedrīkst, ir jāpamato. Jāpamato nevis ar vispārīgu secinājumu, ka sabiedrībai tas nav labi, bet ar konkrētākiem pamatojumiem.”

Jēkabpils novada pašvaldība nepiekrīt ministrijas iebildumiem un ir atkārtoti iesniegusi izskatīšanai saistošos noteikumus bez grozījumiem teritorijas plānojumā. Ministrijā gan tam nepiekrīt, uzsverot, ka, piemēram, Salaspils novads nesen izstrādājis tiesiski atbilstošu regulējumu azartspēļu ierobežošanai, ko ministrija arī apstiprinājusi. Turpretī ir vietvaras, kas jau ilgstoši cenšas panākt azartspēļu ierobežojumus, piemēram, Līvānos jau trešo reizi mēģina panākt azartspēļu ierobežošanu.


#SIV_NVZ2022