Jēkabpils novadā un Jēkabpilī turpina applūst teritorijas

Saistībā ar augsto ūdens līmeni Daugavā Jēkabpils novadā ir spēkā sarkanā līmeņa brīdinājums. Dažu dienu laikā ir applūdušas teritorijas gan pagastos lejpus Jēkabpils, gan pašā pilsētā, kur vairāk skartas pie pašas upes esošās ielas un privātmājas. Šodien pa dienu gan sākās neliela ūdens līmeņa pazemināšanās, bet hidrologi prognozē tālāku līmeņa celšanos. 

Jēkabpilieši aizvadījuši nemierīgu nakti. Daugavas ūdens līmeņa kāpuma dēļ jau vakar bija applūdušas teritorijas pie Daugavas aizsargdambja. Atbildīgie dienesti veica ūdens atsūknēšanu no applūdušajiem pagalmiem un ielu posmiem, ūdeni novirzot atpakaļ Daugavā. Tāpat tika veikta Daugavas aizsargdambja stiprināšana vietās, kur pie aku grodiem izveidojušās ūdens sūces. “Šobrīd augstā ūdens līmeņa dēļ Daugavā gruntsūdeņi ir atraduši brīvās vietas, kas sūcas cauri dambim. Mēs cenšamies mazināt ietekmi uz ielām, uz blakus esošām mājām. Mēģinām nostiprināt ar smilšu maisiem. Ceram, ka tas palīdzēs,” saka Aigars Začests, SIA “Jēkabpils pakalpojumi” būvinženieris.

Veidojoties vižņu sastrēgumam Daugavā un Sakā, naktī nemitīgi turpināja paaugstināties ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils. Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izsludināja sarkanās pakāpes brīdinājumu. Pašvaldībā vienpadsmitos vakarā tika sasaukta ārkārtas civilās aizsardzības komisijas sēde, kurā tika apspriesta iespējamā rīcība. Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis stāsta: “Mums arī ir sociālajos tīklos ļoti daudz jautājumu, kas ir ar spridzināšanu, kas ir ar HES, kas ir vēl kaut ko... Tā visa ir sarežģīta sistēma. Spridzināšana pie šāda sastāva, kas ir šobrīd upē, ir pilnīgi bezjēdzīga. Tas ir kā mannā putrā iemest nezinu ko, tikai tajā brīdī, kad tā ir šķidra. Kad mannas putra sastingusi, varam ar nazīti sagriezt un ar dakšiņu apēst. Kamēr ir putra, tikmēr tā ir putra. Jūs varat mest un spridzināt, ko vien gribat, tūlīt atkal sakļaujas kopā, nekas nemainās. Spridzināšana atkrīt. Ja runājam par HES, HES dara savu darbu. Apmēram metra robežās svārsta un kustina ledu. Tur ir savas bīstamības. Ja HES pēkšņi ledu paceļ par daudz, masa iet pret HES. Varam pazaudēt ne tikai HES, bet arī Rīgu, tāpēc neviens nekad šādu neatļausies darīt. Mēs varam bļaustīties, cik gribam, ka mums vajag pacelt ūdens līmeni, lai tas ledus paceļas un aiziet, bet neviens to nedarīs.”

Ceturtdien pa dienu ūdens līmenis Daugavā gan sāka nedaudz pazemināties, izkustoties vižņiem, bet hidrologi prognozē, ka vēlāk tas atkal var sākt celties. Vairāki ielu posmi pie Daugavas ir applūduši un slēgti satiksmei, tāpat ūdens skāris vasarnīcas un daudzu privātmāju teritorijas.

Turpina applūst arī Sakas sala lejpus Jēkabpils, kā arī citas teritorijas. Šodien ugunsdzēsēju palīdzība bija nepieciešama vienai sievietei ratiņkrēslā. Viņa no plūdu skartās Sakas salas ar laivu tika evakuēta un nogādāta drošībā. Kopumā ceturtdien ugunsdzēsēji no Sakas salas evakuēja piecus cilvēkus, kā arī vienu suni un kaķi, bet iepriekšējās dienās Jēkabpils novadā plūdu dēļ evakuēti deviņi cilvēki. Vairums apmetušies pie radiem, bet trīs cilvēki izmitināti viesnīcā “Vārpa”. Pašvaldībā atgādina, ka apdraudējuma gadījumā jāzvana uz vienoto ārkārtas tālruņa numuru 112.