Jēkabpils pilsētvidē uzstāda lielgabala imitāciju, bet neilgi pēc tam tā pazūd

Kādas ielas malā Jēkabpils pilsētvidē tika novietots lielgabals. Tas nebija šonedēļ pazudušais piemineklis, bet gan paštaisīta lielgabala imitācija. Dodoties uz vietu, kur objekts redzēts, pamanīts traktoru, kurš veda lielgabala imitāciju. Vēloties noskaidrot, uz kurieni tas ceļo, nācās sekot transportlīdzeklim. Brauciena galamērķis izrādījās SIA “Jēkabpils pakalpojumi” – pilsētas pašvaldības uzņēmums, kas atbild par atkritumu apsaimniekošanu. Uzņēmumā skaidro, ka lielgabala atveids ticis aizvests, jo tas esot uzskatāms par atkritumu. Tagad tas atrodas “Jēkabpils pakalpojumu” slēgtā teritorijā.

Objekta autors - brīvmākslinieks Arnis. Viņš ir šokā par notikušo, uzsverot, ka tas ir viņa un vairāku viņa domubiedru veidots mākslas darbs, kas tapis jau kādu laiku iepriekš, vēl pirms īstā lielgabala zādzības.

Brīvmākslinieks Arnis pauž: “Pavasara izstādei gatavojamies. Kaut kādi 12 eksponāti mums ir paredzēti, saskaņojot ar pašvaldību, izstādīt dažādās Jēkabpils vietās. Principā tur bija zīme – visiem zināmā zīme pret karu, ka mēs iestājamies par mieru. Viņš bija domāts kā mērķis, un tur principā tā ideja bija to tā pasniegt, ka tu skaties caur mērķi, lai nogalinātu, bet vajag tomēr aizdomāties, ka tu nogalini cilvēku, sev līdzīgu. Tas, ka viņš sakrīt tai laikā, kad īstais lielgabals? Tā ir sakritība.”

Uzzinot par lielgabala – pieminekļa zādzību, Arnis bija izdomājis joka pēc novietot mākslas darbu iepretī savam pagalmam, ielas malā. Šorīt viņš tur atradis tikai pamatni, uz kuras bija novietots objekts.

“Tas ir pārvietojams uz riteņiem. Tas tāpat kā man tagad – zirga pajūgu es te nolikšu, man to nozags. Tā ir krimināllieta,” saka Arnis.

Jēkabpils pilsētas pašvaldībā gan skaidro, ka objekts ticis nesankcionēti izvietots publiskajā vidē, tādēļ arī vietvarā nolemts to aizvest.

Jēkabpils pilsētas domes izpilddirektors Guntars Gogulis skaidro: “Pirmkārt, ir noteiktas saskaņošanas procedūras izvietošanai publiskajā vidē, vismaz informācija, novietnes aptuveni, lai iekļaujas kaut kādā vidē. Tā ir viena lieta. Otra lieta – tas ir diezgan pretrunīgi vērtējams, pats objekts. Cilvēki to var arī vērtēt neviennozīmīgi.”

Uz jautājumu, kādēļ pirms objekta aizvākšanas nav notikušas sarunas ar tā īpašnieku, vietvarā atbild, ka tās rīcībā neesot ziņu par īpašnieka personību. Kad tika norādīts, ka mākslas darba autors ir zināms, pašvaldībā uzsver, ka mākslinieks tiek aicināts sazināties ar vietvaru, lai dabūtu atpakaļ savu darbu. Tāpat pašvaldībā norāda, ka tā atbalsta dažādu vides instalāciju izlikšanu pilsētvidē, tikai tam jābūt saskaņotam.

Tikmēr īstā pieminekļa – lielgabala meklēšana vēl turpinās. Valsts policijā uzsver, ka tiek meklēti aculiecinieki, izskatīti dažādi video materiāli un analizētas citas liecības, bet pagaidām ne lielgabals, ne tā zagļi nav atrasti.