Jelgavā būs trešā krematorija Latvijā; daudzi pret to iebilst

Latvijā ir sena tradīcija aizgājējus guldīt zemes klēpī, tomēr aizvien biežāk pašvaldībām rodas problēmas rast atbilstošu vietu jaunām kapsētām vai paplašināt esošās. Jelgavas domnieki nolēmuši, ka situāciju varētu atrisināt krematorija izbūve. Interese par kremēšanu pēdējā laikā esot pieaugusi, tomēr daudzi jelgavnieki pret to kategoriski iebilst.

Latvijā ir attīstīta kapu kultūra, tāpēc mūžībā aizgājušie tiek guldīti zemes klēpī, tikai aptuveni 20% kremēti. Tas gan rada problēmas pašvaldībām, jo kapsētas aizvien ir jāpaplašina, bet zemes tam vairs īsti nav.

Problēmas ar kapsētu paplašināšanu visbiežāk ir piejūras pašvaldībās. Tomēr arī Jelgavā atrast atbilstošu vietu esot visai problemātiski. Gandrīz visas deviņas pilsētas kapsētas jau slēgtas vai daļēji slēgtas “Tā, kas darbojas, šobrīd ir viena - Meža kapu. Iezīmēta visos pilsētas attīstības plānos ir Zālītes ielas. Savukārt visas pārējās ir slēgtas vai daļēji slēgtas,” saka Jurijs Strods, Jelgavas domes priekšsēdētāja vietnieks.

Nodrošināt vietu zemes klēpī jelgavniekiem varēšot tikai turpmākos desmit līdz piecpadsmit gadus. Risinājums šai problēmai esot krematorija izbūve, kas mēģināta jau vairākkārt. Tomēr uzņēmēji pirms līguma slēgšanas atteikušies. “Tur tā lieta, ka uz visu valsti šobrīd ir divas darbojošās krematorijas. Skaidrs, ka arī viņiem jaunu konkurentu nevajag, bet ne jau pašvaldība to pati veido, no uzņēmējiem bija pieteikums,” pauž Jurijs Strods.

Tagad Jelgavas pievārtē 15 000 m2 liela pašvaldībai piederoša zeme apbūves tiesību izsolē nodota SIA “Krematoriju apvienība” rīcībā. Noslēgts esot arī līgums. Jelgavnieku viedokļi par krematorija būvniecību gan ir ļoti dažādi. “Man pirmoreiz ar draudzenīti, kad viņu kremēja, bija jocīgi, bet pēc tam pieņēmu. Vajag Jelgavā krematoriju,” saka jelgavniece Irina.

“Man tas ir galīgi nepieņemami. Otrkārt, es esmu katoliete, baznīca arī neatbalsta. Viņi aizliegt it kā nevar, bet atbalstīt, viņi teica, nekādā gadījumā. No zemes tu esi nācis, par zemi tev jāpaliek,” pauž Anita, jelgavniece.

 Netālu no iecerētās krematorija vietas esošā veikala saimniece teic, ka apkārtējo privātmāju iedzīvotāji šoruden vākuši arī parakstus pret krematorija izveidi.

Kā liecina statistikas dati, visā Latvijā pēdējā gaitā gadā tiek izvadīti gandrīz 29 000 aizgājēju, no kuriem kremēti vien vairāki tūkstoši. Viens no lielākajiem apbedīšanas pakalpojumu sniedzējiem Zemgalē gan teic, ka pēdējā laikā tendences mainoties. “Jā, pēdējā laikā tā notiek, jo samazinās vieta kapos. Jaunus kapus pilsēta ierīko, bet viņi ļoti ātri piepildās. Tagad arī cilvēki daudz vairāk izvēlas krematorijas pakalpojumus. Iemeslus viņi tā īpaši neskaidro, bet arī apglabāt ir vieglāk,” stāsta Aldis Knāviņš, SIA “Velis-A” valdes priekšsēdētājs.

Pašreiz Latvijā darbojas divas krematorijas Rīgā un Valmierā. Kā skaidroja Rīgas krematorija pārstāve, pašlaik krematorijā netiekot izmantota visa iespējamā jauda, bet sazināties ar Valmieras krematoriju mums neizdevās. Paredzēts, ka krematorija Jelgavā tiks izbūvēta līdz 2023. gada beigām.


Foto: Freepik