Jelgavā krīt balkonu margas. Iedzīvotāji par remontu vienoties nespēj

Jelgavas valstpilsētas būvvalde aizliegusi ekspluatēt balkonus ēkai, kurai pirms mēneša margas nokrita jau otrajam balkonam. Kā ReTV skaidro būvvaldē, projekts balkonu remontam bijis izstrādāts jau 2020. gadā, tomēr remontdarbi joprojām nav uzsākti, jo iedzīvotāji par to nav spējuši vienoties. Šodien bīstamā zona zem balkoniem ar tehnisko žogu norobežota vēl divām daudzstāvu ēkām.

Problēmas ar balkonu tehnisko stāvokli vairākām daudzstāvu mājām ir jau ne pirmo gadu. Daudzviet balkoniem redzamas atsegtas dzezsbetona plākšņu stiegras, vairākiem balkoniem nokritušas arī margas. Vēl zem kāda balkona jau nostiepts siets, lai drūpošie cementa gabali kādam nejauši neuzkristu virsū. “Es baidos iziet uz balkona. Man dēls ir dzīvokļa īpašnieks, un mēs domājam, ka jāremontē balkoni. Bez tā ir slikti,” saka jelgavniece Anna.

Arī citi ReTV uzrunātie jelgavnieki uzskata, ka pienācis laiks remontēt balkonus, tomēr vienoties par remonta nepieciešamību neizdodas pat ēkai, kurai pirms mēneša margas nokrita jau otrajam balkonam. Jelgavas valstpilsētas būvvaldes vadītāja Inita Dzalbe: “Projekts jau bija izstrādāts 2020. gadā. Bija arī apsekošana 2020. gadā. Protams, ļoti skumji, ka tas netiek realizēts. Šobrīd ir jau 2023. gads.”

Tagad Jelgavas Valstspilsētas būvvalde aizliegusi šīs ēkas balkonu ekspluatāciju. Bīstamā zona zem balkoniem norobežota ar tehnisko žogu, bet dzīvokļu īpašniekiem jāpanāk, lai pusgada laikā balkonu nesošo konstrukciju bīstamība tiktu novērsta. Kā ReTV skaidro būvvaldes vadītāja Inita Dzalbe, ja iedzīvotāji arī tagad nespēs vienoties par balkonu remontu, avārijas situācija jānovērš ēkas apsaimniekotājam. “Mājas apsaimniekotājam būtu jāinformē arī pašvaldības vadība un jāpieņem lēmums. Jāizdara iedzīvotāju vietā tas darbs, par ko viņi nevar pieņemt lēmumu. Pēc tam normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā tiek piedzīta nauda no īpašniekiem.”

Lai gan lēmumu par balkonu ekspluatāciju līdz bīstamības novēršanai būvvalde pieņēmusi tikai vienai ēkai, bīstamā zona zem balkoniem ar tehnisko žogu šorīt tika norobežota vēl divām ēkām, kurām kādam no balkoniem margas nokritušas vēl senāk. Lielākoties iedzīvotāji par balkonu remontu nespēj vienoties, jo tās ir būtiskas izmaksas. Turklāt balkoni no likuma viedokļa ir mājas kopīpašums, bet izmantot tos var tikai esošā dzīvokļa īpašnieki. Pēc Nekustamā īpašuma pārvaldes datiem, jau 2019. gadā vismaz piektajai daļai no visiem uzņēmuma apsaimniekošanā esošo māju balkoniem bija nepieciešams remonts.