Jelgavā nojauks nepabeigto dzemdību nama ēku

Daudzu jelgavnieču neizsapņots sapnis - pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados tika uzsākta tolaik modernākā un lielākā dzemdību nama būvniecība. Šo gadu laikā tas gan ir kļuvis par graustu, kurā mīl uzturēties bezpajumtnieki. Pieņemts lēmums to nojaukt.

Ar piecstāvīgajiem torņiem, kuros jau astoņdesmito gadu otrajā pusē vajadzēja atskanēt mazuļu pirmajiem kliedzieniem, emocionāla saikne ir arī jaunajam Jelgavas slimnīcas direktoram.

SIA “Jelgavas slimnīca” valdes loceklis Kārlis Smilga atzīst: “Arī mana mamma cerēja, ka es varbūt pats pat šeit piedzimšu. Tā kā man kā jelgavniekam arī noteikti ir sasaiste ar šo ēku. Es to atceros jau no savas bērnības.”

2012. gadā gan daļa no nepabeigtās būves, ieguldot tajā vairāk nekā vienu miljonu eiro, tika rekonstruēta. Tagad tajā nonāk cilvēki pirms izvadīšanas pēdējā gaitā, bet pārējie iecerētā dzemdību nama korpusi (saskaņā ar 2021. gada februārī SIA “Cilds” veikto tehniskās apskates atzinumu) uzskatāmi par pirmsavārijas stāvoklī esošiem.

Natālija Ļubina, Jelgavas būvinspekcijas vadītāja, pauž: “Pilnīgi drūp jau tā rūsa no visām detaļām, tāpēc, ka nekas nebija krāsots. Sāk birt ķieģeļi. No 2003. gada tā māja degradēta un bojā pilsētas ainavu. Diemžēl finansiālā situācija bija tāda, ka to atjaunot nebija iespējams.”

Tā arī līdz galam neuzbūvētajā dzemdību namā bija paredzētas simts vietas. Pie šodienas demogrāfiskās situācijas šāds dzemdību nams varētu apkalpot teju visu Latviju. Tāpēc, pat, ja būve nebūtu tik kritiskā stāvoklī, vajadzības pēc tās neesot.

Kārlis Smilga: “Pašreiz slimnīcai pietiek vietas esošajās telpās, lai uzturētu tos profilus, kuros mēs ārstējam slimniekus, bet, ja mēs gribam attīstīties, šī ir tā robeža. Ēku lētāk ir nojaukt un uzbūvēt pēc moderniem risinājumiem - atbilstoši mūsdienu medicīniskajām tehnoloģijām.”

Nojaukšanai paredzētās ēkas vērtība ir nedaudz vairāk par 253 000 eiro. Cik izmaksās grausta nojaukšana, būšot zināms pēc nojaukšanas projekta izstrādes. Esot gan cerība, ka daļu no materiāliem varēšot izmantot pārstrādei, tādējādi samazinot izmaksas. Pēc optimistiskākā scenārija reāli nojaukšanas darbi varētu notikt nākamajā gadā.