Jelgavā senajās dievībās pārvērš 30 tonnu ledus

Neraugoties uz pavasarīgajiem laika apstākļiem, Jelgava šonedēļ kļuvusi par ledus galvaspilsētu. 30 mākslinieki no 12 valstīm apmēram tonnu smagos ledus klučus pārvērš seno dievību tēlos.

Februāris Jelgavā arī šoreiz iesākas ar ledus skulptūrām. Jau kopš pirmdienas 30 mākslinieki “Senajās dievībās” pārvērš 30 tonnas ledus.

Šoreiz festivālā daudz mākslinieku no Ukrainas, kuri ir gandarīti par doto iespēju parādīt pasaulei, ka ukraiņi spēj ne tikai karot, bet ir arī talantīgi. Ihors un Inna savā darbā attainojuši kara dievu ar daudziem galvaskausiem. “Ukrainā ir liela traģēdija. pie mums ir daudz galvaskausu. Šie galvaskausi simbolizē, ka karš vienmēr noved pie daudzu cilvēku nāves. Un mēs gribam parādīt Eiropai un visai pasaulei, kas būs, ja kara dievs vēl ilgi būs dominējošais,” uzsver Inna Tkačivska, tēlniece no Ukrainas.

Arī Oliksija un Dana tandēmā radītajās dievībās labais cīnās ar ļauno. “To var asociēt ar “iņ” un “jaņ” ķīniešu mitoloģijā. Viņi cīnās savā starpā kā diena ar nakti, kā nāve ar dzimšanu. Mitoloģijā pēc nakts nāk rīts, pēc nāves – piedzimšana,” stāsta Oleksijs Poda, tēlnieks no Ukrainas.

Katrā no 15 teltīm strādā divu cilvēku komanda. Vienā no tām lietuvietis kopā ar indonēzieti veido raganu. Šoreiz tā gan būšot labā raganiņa. I Made Sutama esot daudzkārtējs ledus festivālu čempions Lietuvā, bet ar ledusskulptūrām viņš iepazinies televīzijas ekrānā. “Indonēzijā pa televizoru gāja raidījums, kur Japānas meistari taisīja ledusskulptūras. Es skatījos un sapņoju, ka varētu darīt ko līdzīgu.”

Starp 15 ledus skulptūrām arī velns, kas norijis sauli, ledū iesaldēts kara dievs Marss un daudzi citi interesanti darbi. Tomēr, kā jau tas ierasts Jelgavas festivālā, tēlniekiem jādomā ne tikai par tēlu, bet arī par to, lai divas tonnas ledus, kas nepieciešamas viena mākslas darba izveidei, līdz nedēļas nogalei nepārvērstos peļķē. Tēlnieks Ainars Zingniks: “Mākslinieki savā starpā to sauc par Jelgavas standartu, un tie, kam jau ir lielāka pieredze, ar to rēķinās, attiecīgi plāno savu darbu. Es domāju, ka būs gan sīkās detaļas, bet visi to taupa uz pēdējo brīdi. Droši vien vakarā, jo prognozēs sola, ka varbūt tomēr būs kaut kādi mīnuss grādiņi.”

15 lielās un 30 mazās ledus skulptūras skatītāju vērtējumam tiks nodotas piektdienas vakarā, bet pirms tam tās vēl izvērtēs žūrija.