Jelgavā skaļās lasīšanas sacensības

Ne Valsts prezidents, ne mākslinieks, ne kādas citas profesijas pārstāvis nevarētu ieņemt savu vietu, ja bērnībā nebūtu apguvis lasītprasmi. Lai mudinātu bērnus un jauniešus vairāk pievērsties lasīšanai, jau septīto reizi notiek Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības. Nedēļas nogalē par savu biļeti uz valsts konkursu sacentās Jelgavas reģiona piekto klašu skolēni.

Nedēļas nogalē Jelgavas centra pamatskolā pulcējās 15 piekto klašu skolēni, kurus vieno lasītprieks un prasme to darīt skaļi. Uz skatuves uzliktais milzīgais greznais krēsls šoreiz simbolizē to, cik lasīšana un lasītpratējs ir svarīgs, bet skaļās lasīšanas konkursa mērķis noskaidrot labāko lasītāju Jelgavas reģionā. Žūrijas komisijas priekšsēdētāja, Bauskas centrālās bibliotēkas direktore Māra Kuļikauska: “Ne prezidents savā vietā, ne jūs, ne es, ne inženieris, ne mākslinieks, mēs, nebūtu katrs savā nosacīti stikla kalnā, ja nebūtu iemācījušies vienu no bērnības pirmajām prasmēm – prasmi lasīt.”

Izvēle kādu fragmentu un no kādas grāmatas lasīt pašu jauniešu rokās. Divi konkursa dalībnieki izvēlējušies fragmentus no Dzintara Tilaka grāmatas “Zlatas ceļš”.

Konkursa dalībnieku izvēle ir ļoti dažāda, bet visi ReTV uzrunātie jaunieši stāsta, ka ar grāmatu lasīšanu aizrāvušies jau agrā bērnībā, galvenokārt vecāku piemēra un skolotāju mudināti.

Kā ReTV atzīst uzrunātās bibliotēku darbinieces, konkursa dalībnieku grāmatu izvēle neesot pārsteigusi, jo tās arī esot šobrīd populārākās šajā vecuma grupā. Bibliotēkās lasītāju netrūkstot, tomēr dažādi pētījumi ik pa laikam apliecina, ka bērnu lasītprasme neuzlabojas, bet tieši pretēji – samazinās. Jelgavas pilsētas bibliotēkas direktore Lāsma Zariņa: “Ja mājās lasa ģimene, bērns arī lasa. Ja bērns nodarbojas dažādos pulciņos, viņš lasa, bet, protams, ir liela daļa bērnu, kuri nedara neko vai ir datoros, telefonos. Tā ir tā otra daļa.”

 Visgrūtākais darbs skaļās lasīšanas konkursā bija žūrijai, jo visi dalībnieki bija savās skolās uzvarējuši konkursa pirmo kārtu, cītīgi gatavojušies otrajai. Tomēr vienbalsīgi par pašu labāko žūrijas vērtējumā kļuva Toms Cipļājevs, kurš lasīja fagmentu no Rutas Svažas grāmatas “Pelesdēls Gudrinieks”.

Nākamā mācību gada sākumā Toms sacentīsies ar citiem reģionu uzvarētājiem par Latvijas skaļās lasīšanas čempiona titulu. Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības Latvijā tiek organizētas kopš 2017. gada.