Jelgavā top smilšu māksla

Jau sešpadsmito reizi Jelgavā top smilšu skulptūru parks, kurā piecpadsmit mākslinieki no desmit valstīm no smiltīm veido šedevrus. Šā brīža situācija Ukrainā ietekmējusi arī smilšu tēlniekus, tāpēc daudzos darbos mākslinieki atgādina, cik trausls pasaulē ir miers.

Pasta salā Jelgavā tonnām smilšu atkal pārtop mākslas šedevros. Pieredzējusī tēlniece Sanita Rāviņa gan teic, ka šādos laika apstākļos smilšu skulptūru veidojot pirmoreiz, tomēr galvenais atkal esot būt kopā ar kolēģiem no dažādām valstīm. “Satraucoši. Es konkursos neesmu piedalījusies jau trīs gadus kovida dēļ. Protams, kā vienmēr daru labāko, ko es varu. Ielieku visu savu sirdi darbā!”

“Šedevri” ir arī šī gada festivāla tēma, kurā mākslinieki interpretē kādu sev tīkama autora darbu vai veido savu oriģināldarbu. Sanita izvēlējusies smiltīs atveidot savu versiju par Madonnu ar bērnu, īpaši uzverot ciešo saikni starp māti un bērnu “Tāda svēta lieta, manuprāt, tāpēc savā darbā mammai pieveidoju tādus tā kā spārnus, kas bērniņu, kamēr viņš ir maziņš, sargā no visa, kas notiek. Gribētos to veltīt arī visiem bērniņiem, kuri ir cietuši šajā briesmīgajā laikā. Es ļoti gribētu, lai viņiem ir tāds sargeņģelis, kas viņus pasargā.”

Vēstījumu par mieru visā pasaulē savā darbā iekļāvusi arī Spānijas tēlniece Nuria Vallverdu, kura esot iedvesmojusies no Pablo Pikaso gleznas “Gernika”: “Viņš radīja šedevru par karu, bet šodien karš vairs nav tikai mākslas darbs. To redzam televīzijā. Mums jāsaprot, ka no televīzijas tas jebkurā brīdī var nonākt pie mums.”

Starp piecpadsmit tēlniekiem ir arī ukrainis Oleksijs Poda, kurš veido skulptūru “Šedevru glābšana”. Viņa darbā atainota skaudrā Ukrainas ikdiena kara laikā. Skulptūra, kas paslēpta aiz smilšu maisiem, lai apsargātu to no bombardēšanas. “Gribu parādīt, ka karš nav tikai Ukrainā. Karš ir tuvu visiem, tāpēc paņēmu klasisku grieķu skulptūru, rādu, kas notiks ar šedevriem, ja, nedod dievs, karš nonāks arī līdz turienei.”

Smilšu skulptūru festivāls Jelgavā notiek jau sešpadsmito reizi. Jau šodien smiltīs atveidotos šedevrus vērtēs žūrija, bet smilšu skulptūru parks tiks atvērts skatītājiem.