Jelgavas apkaimē - divas krematorijas?

Pašlaik Latvijā ir divas krematorijas - Rīgā un Valmierā -, tomēr, iespējams, ka jau drīzumā vēl divas krematorijas sliesies Jelgavas apkaimē. Jelgavas pilsētā krematorijas būvniecības ieceri uz dažām nedēļām apturēja iedzīvotāji, tomēr šodien deputāti lēma, ka tā jāturpina. Tikmēr desmit kilometrus tālāk, bet jau Jelgavas novadā, uzsākta kulta ēkas būvniecības ieceres sabiedriskā apspriešana.

Pie esošajām un plānotajām kapsētām vietu zemes klēpī Jelgavā varēšot nodrošināt vien nākamos 10-15 gadus, tāpēc 15 000 kvadrātmetru liela pašvaldībai piederoša zeme apbūves tiesību izsolē krematorija izbūvei nodota SIA “Krematoriju apvienība” rīcībā. Neapmierināti ar krematorijas izbūvi ir apkaimes iedzīvotāji, kuri novembra sākumā apstrīdēja jau apstiprināto būvniecības ieceri, jo, viņuprāt, tā samazinās nekustamā īpašuma vērtību, sabojās jau tā necilo grants ceļu, neesot arī pietiekami izdiskutēta ar sabiedrību. “Protams, ka nebija nekāda sabiedriskā apspriešana, jo plānotā teritorija ir paredzēta apbedījuma vietām. Tā skaitās kapu teritorija, tomēr mēs cerējām uz kaut kādu pašvaldības pretimnākšanu un ieinteresētību sabiedrības viedoklī,” atzīst Laura Bagātā, apkaimes iedzīvotāja.

Šodien apstrīdēto krematorija būvniecības ieceri deputāti skatīja vēlreiz, tomēr savu lēmumu atļaut būvēt krematoriju Zālītes ielā nemainīja. “Ja jau process iet, tad jābūt precīzam argumentam, uz ko atsaukties. Tā ir tā atšķirība starp privātas personas tiesībām un publiskas personas tiesībām. Viņu iesniegumos tika uzrakstīts, lai dod papildus argumentus. Diemžēl ne juristi, ne vides speciālisti, ne arī būvvalde neatrada, ka būtu papildus kāds nezināms arguments iesniegts klāt,” pauž Jurijs Strods, Jelgavas domes priekšsēdētāja vietnieks (NA).

Iedzīvotāji par šādu lēmumu neesot pārsteigti, tomēr apsvēršot iespēju griezties tiesībsargājošajās institūcijās. Tikmēr šonedēļ sabiedriskā apspriešana krematorija būvniecībai izsludināta arī Jelgavas novadā. Kulta ēku, kurā paredzēta arī krematorija, uzņēmējs SIA “Silabites”, balstoties uz SIA “Silababītes” uzdevumu, plāno būvēt Jelgavas-Iecavas šosejas malā, Salgales pagastā, apmēram desmit kilometrus no iecerētā krematorija Jelgavas pilsētā. “Uzņēmējiem tādi plāni ir, bet vietējie īsti apmierināti nav, jo man no mājas tie ir kādi 170 metri, tur pāri ceļam - 150 metri no mājas. Cik es zinu, tad apkārtējie iedzīvotāji ir noskaņoti pret,” pauž Māris Benķis, Salgales iedzīvotājs.

Sazināties ar kulta nama būvniecībā iesaistītajiem uzņēmējiem ReTV neizdevās, bet uzņēmējs, kurš krematoriju būvēs Jelgavā, telefonsarunā skaidro, ka konkurents viņu plānus neietekmēšot. “Vienkārši - situācija apbedīšanas nozarē mainās par labu kremācijām, tas ir normāli. Es redzu tā, ka katrā lielpilsētā, republikas līmeņa pilsētā ir jābūt vismaz vienai krematorijai,” saka Edgars Timpa, SIA “Krematoriju apvienība” valdes loceklis.

Sabiedriskā apspriešana par kulta ēkas būvniecību Salgalē (atšķirībā no Jelgavas pilsētas) izsludināta, jo pašreiz zemes gabals pēc izmantošanas mērķa ir lauksaimniecības zeme.


Foto: Freepik