Jelgavas novadā jauns priekšsēdētājs; vai politiskā krīze beigusies?

Ar desmit deputātu balsīm no 19 par jauno Jelgavas novada domes priekšsēdētāju ievēlēts Madars Lasmanis no partijas “Latvijas attīstībai”. Vai politiskā krīze Jelgavas novada domē ar to būs beigusies, vēl nav zināms, jo trauslais pārsvars ļauj opozīcijai jebkurā brīdī politiskās dzirnas iegriezt no jauna.

Divu nedēļu laikā desmit deputātiem no piecu partiju sarakstiem izdevies aizpildīt tukšo Jelgavas novada domes priekšsēdētāja vietu. Zemsavieša Ziedoņa Caunes vietā tagad stājies līdzšinējais Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra (VARAM) Artūra Toma Pleša padomnieks Madars Lasmanis no “Latvijas attīstībai”. No trim izvirzītajiem kandidātiem, starp kuriem bija arī līdzšinējā priekšsēdētāja vietniece Ilze Vītola no Latvijas Zemnieku savienības un pazīstamais politiķis Dainis Liepiņš no Latvijas Reģionu apvienības, jaunajam Jelgavas novada mēram vienīgajam nav pieredzes pašvaldības vai liela uzņēmuma vadīšanā. “Kādā daļā tas noteikti ir pluss, kādā - mīnuss, bet trīs gadus es esmu bijis VARAM ministra padomnieks, visa administratīvi teritoriālā reforma ir bijusi mana darba augļi. Esmu ar visām pašvaldībām izgājis cauri, problemātiku zinu no iekšas,” norāda Madars Lasmanis, jaunais Jelgavas novada domes priekšsēdētājs (LA).

Zināmā mērā gan tieši administratīvi teritoriālā reforma, kas apvienoja Ozolnieku novadu ar Jelgavas novadu, vien dažus mēnešus pēc vēlēšanām izraisīja politisko krīzi. Vienotības nebija pat starp Ozolnieku un bijušā Jelgavas novada pārstāvētajiem deputātiem, kas ievēlēti no viena saraksta. Vairākumam deputātu, kuri savas balsis atdeva par Lasmani kā priekšsēdētāju, ir cieša saistība ar Ozolniekiem. Pārliecības, ka tas palīdzēs, gan šoreiz neesot. “Desmit balsis likumiski ir saņemts mandāts, bet tas ir ļoti trausls; mums ir nepieciešams šo procesu nostiprināt,” pauž Madars Lasmanis.

Skeptisks ir Latvijas Zaļās partijas pārstāvis, kurš teic, ka tieši nespēja savākt lielāku koalīciju bijusi par iemeslu, kāpēc pats neesot pretendējis uz šo amatu. “Esmu vienmēr norādījis, ka desmit balsis ir par maz, lai vadītu pašvaldību. No 19 deputātiem desmit - tas ir tāds slidens ceļš,” pauž Andris Ozoliņš, Jelgavas novada domes priekšsēdētāja vietnieks (LZP).

Iespējams, ka tieši šī iemesla dēļ jaunais domes priekšsēdētājs sola, ka visi trīs priekšsēdētaja vietnieki, kas ievēlēti vēl jūlijā, mainīti netikšot. “Līdzšinējā sadarbībā no 1. jūlija mēs bijām pretējos viedokļos, bet ne jau visos jautājumos mums ir kardināli atšķirīgi viedokļi. Būtiskākais ir tas, kā mēs saprotam un kas ir tā vajadzība,” uzsver Ilze Vītola, Jelgavas novada domes priekšsēdētāja vietniece (LZS).

Viens no pirmajiem darbiem, kas pārbaudīs jaunās varas stabilitāti, ir šā gada budžeta apstiprināšana. Politiskajās aizkulisēs gan tiek lēsts, ka Lasmaņa karjera priekšsēdētāja amatā varētu ilgt vien pāris mēnešus, jo trauslais pārsvars ļaus opozīcijai turpināt sarunas. Vēl vairāk tāpēc, ka Saeimas vēlēšanu gadā kļūt pēc iespējas pamanāmākas sabiedrībā vēlas būt visas partijas. Tam par iemeslu var kalpot arī mēra krēsls.