Jelgavas novadā samazina izdevumus par 2,5 miljoniem

Finansējuma trūkums, kas esot radies, atsakoties no strīdiem apvītā uzņēmuma “Zemgales veselības centrs” pārdošanas, licis samazināt izdevumus arī Jelgavas novadam. Lai aizlāpītu budžetā caurumu, nolemts atteikties no plānotajiem braucieniem, tostarp pašdarbības kolektīviem, komandējumiem. Samazināt dažādu dažādu preču iegādi, kā arī atlikt plānotos remontdarbus 22 ceļu posmos.

Šīs nedēļas sākumā Jelgavas novada domes deputāti pieņēmuši budžeta grozījumus, kas paredz samazināt izdevumus visās jomās kopsummā par 2,5 miljoniem eiro.

Visvairāk līdzekļu ieekonomēt varēšot īpašuma pārvaldības jomā, optimizējot saimnieciska rakstura tēriņus. Par 24.41 % finansējums samazināts kultūrai. Naudas mazāk būšot arī sportam, izglītībai un administrācijai. “Darbiniekiem būs normālais darbalaiks, arī atlaists neviens netiek. Tie ir administratīvie izdevumi, kas skar visas jomas. Galvenokārt tie ir dažādi pakalpojumi, arī pārskatītas izdevumu pozīcijas par precēm. Iespējams, kāds pasākums būs mazāk, bet kopumā nekas netiek pārtraukts,” saka Jelgavas novada domes pārstāve Ilze Vītola.

Atlikti arī 22 ceļa posmu plānotie remontdarbi, kam līdzekļi jau ieguldīti būvniecības ieceres dokumentācijas izstrādē.

Krasta iela Salgales pagasta Garozas ciemā ir viens no 22 ceļu posmiem, kas finansējuma trūkuma dēļ šogad netiks remontēti. Iedzīvotāji gan par to pārāk nesatraucas, jo jau pieraduši gadu gadiem neremontētajos ceļos laiku pa laikam bedrītes aizbērt paši.

Arī Parka ielā Cenu pagastā likts ielāps uz ielāpa, bet plānotā virsmas atjaunošana atlikta. Kā galveno iemeslu caurumam budžetā pašvaldībā min plānotos, bet negūtos ieņēmumus no SIA “Zemgales veselības centrs” pārdošanas. Jāpiebilst, ka jau pirms laba laika valsts kontrole novadam norādīja, ka šī nav joma, kur būtu jādarbojas pašvaldībai, tomēr pieņemtais lēmums par nodošanu atsavināšanai atcelts. 

Kā ReTV skaidro neesošās koalīcijas opozīcijas deputāts, esot pilnīgi nesaprotami, kāpēc iesaldēti ceļu remontdarbi, par kuriem vadošās Latvijas Zemnieku savienības partijas biedri līdz šim iestājušies, bet netiek izmantota iespēja vienreiz pa 20 gadiem izņemt dividendes no SIA “Zemgales veselības centrs”. Jelgavas novada domes deputāts Dainis Liepiņš: “Būvnieks ir atcēlis apmēram 30% avansa iemaksu, kas ir lielas summas. Atcēlis uz nākamo gadu, piekritis, ka šogad maksā 5 vai 6%, kas atkal dod iespēju realizēt šos projektus, un te pēkšņi šī pati politiskā savienība – tās deputāti balso pret. Man tas nav saprotams. Turklāt – šobrīd SIA “Zemgales veselības centrs” kontā stāv noguldīti pāri par 500 000 iero depozītā uz maziem procentiem.”

Vītola: “Ceļi ilgtermiņā ir papildus saistības. Pirms mēs lemjam par papildus saistību uzņemšanos pašvaldībai, mums jātiek skaidrībā ar esošo situāciju.”

Un pašvaldībai var nākties maciņu atvērt visai plaši, ja Jelgavas novada komunālais uzņēmums pašu spēkiem nespēs tikt galā ar finansiālajām problēmām. Cik tās lielas, domes vadība neatklāj, bet vietējos masu medijos lasāms, ka parāds piegādātājiem un overdrafta līgums jau pārsniedzis 1,5 miljonu eiro.