Jelgavas pašvaldība uzņēmusi 75 bēgļus; gatava uzņemt aptuveni 400

Jelgavas pašvaldība jau uzņēmusi 75 bēgļus no Ukrainas, kuri pirmos trīs mēnešus varēšot dzīvot viesnīcā, bet pēc tam tikšot meklētas citas iespējas. Pašreiz bēgļu ikdiena lielākoties aizrit kārtojot formalitātes. Lielākā vēlme esot pēc iespējas ātrāk sākt strādāt, bet raizes sagādājot vietu trūkums bērnudārzā.

Viesnīca “Zemgale”, kurā līdz kovida pandēmijas sākumam visbiežāk tika izmitināti sportisti, tagad kļuvusi par mājvietu kara bēgļiem no Ukrainas. Pašlaik viesnīcas numuriņos izmitināti jau 75 cilvēki. Viņu ikdiena gan lielākoties aizrit kārtojot formalitātes, lai pēc iespējas ātrāk varētu sākt strādāt. Dažam jau tas esot izdevies. “Mūsu bērni grib iet skolā, bet mēs - strādāt. Visi kaut ko sev meklējam un arī atrodam. Mana vecākā meita un znots jau kopš pirmdienas strādā,” stāsta Irina, bēgle no Ukrainas.

Karina, kuru sastopam pildot dokumentus, lai saņemtu darba vīzu, Re TV stāsta, ka strādājusi tūrisma firmā, kolektīvi arī devušies uz Latviju, kur viņu firmas autobusiem bijusi bāzes vieta. Taujāta, vai apmierina sadzīves apstākļi, sieviete nosmej, ka laimīgā kārtā neesot izlutināti, bet pats svarīgākais esot atrast darbu.

Viesnīcas istabiņās katram ir sava guļvieta, galds, skapis un arī televizors. Sievietes gan teic, ka īsti skatīties neesot ko, jo latviski nesaprotot, bet Krievijas kanālus nemaz redzēt negribot. Uzzinājušas, ka vienā no kanāliem krievu valodā var redzēt Latvijas ziņas. Sievietes teic, ka to gan tagad noteikti skatīšoties.

Viesnīcā pieejams arī internets, kas septiņpadsmitgadīgajam Markam tagad arī esot gan informācijas, gan izklaides avots. Mazliet esot iepazinis arī pilsētu. “Gājām uz sociālo dienestu. Bijām parkā tepat netālu. Vēl neesmu iepazinis, bet aptuveni zinu, kur atrodos. Varēšu atpakaļ atnāk, ja būšu kur aizgājis,” saka Marks, bēglis no Ukrainas.

Pārstāvji no dažādām institūcijām viesnīcā ierodoties teju ikdienu, bet saņemt dokumentus jādodas pašiem. Visi uzrunātie gan teic, ka tā neesot problēma, jo cilvēki ir viesmīlīgi.

Par veikaliem gan pagaidām nedomājot, jo vairumam iemītnieku līdzi ir tikai grivnas, ko apmainīt šeit nav iespējams. Kā stāsta viesnīcas pārstāvis, ēdināšana arī esot viens no iemesliem, kāpēc bēgļi izmitināti viesnīcā. “Brokastis, pusdienas, vakariņas. Mēs esam tam gatavi. Mēs to darām ikdienā, tāpēc šī problēma mums nav. Ir citas problēmas: visa tā sociālā joma, bērniem skola, cilvēkiem darbs,” pauž Aivars Zeltiņš, viesnīcas “Zemgale” pārstāvis.

Pašvaldības operatīvās informācijas centrā teic, ka lielākā problēma pašreiz esot vietu trūkums bērnudārzā. “Šobrīd ātrākais risinājums ir, ka mātes, bēgļu sievietes, rūpējas pašas par saviem bērniem, līdz brīdim, kad radīsim atbildi uz šiem jautājumiem. Mūsu ikdienas rindas uz bērnudārzu nav atceltas,” atzīst Gints Reinsons, Jelgavas pašvaldības operatīvās informācijas centra vadītājs.

Jelgava esot gatava uzņemt aptuveni 400 kara bēgļu. Turpmāk gan tie tikšot izmitināti Zaļenieku amatniecības skolas viesnīcā.


#SIF_NVZ2022