Jelgavas tēlnieki Aļaskā piedalās Pasaules ledus mākslas čempionātā

Drūmajā laikā ir jāspēj palūkoties arī uz gaišākām lietām. Viena no skaistām ziņām ir tā, ka latviešu komanda Pasaules ledus mākslas čempionātā izcīnījusi sudrabu. Darbam ir šajās dienās ļoti zīmīgs nosaukums – “Cerība”.

Bijuši gan Ķīnā, gan Japānā, Krievijā un Kanādā. Nu jau otru reizi savu meistarību apliecina ASV, Aļaskā. Tā ir Jelgavas tēlnieku komandas sens sapnis, kur jau atkal iegūta godalga. Pasaules ledus mākslas čempionātā ar skulptūru “Cerība” izcīnīts sudrabs. Sacensības gan vēl turpinās. Kas zina, iespējams, varēsim lepoties ar vēl kādu medaļu.

Sudraba godalgu Jelgavas tēlnieku komanda ieguva, izveidojot vairāk nekā piecus metrus augstu un septiņus metrus platu skulptūru, kurā attēlots cerību eņģelis, kas izpletis savus spārnus pār Saules sistēmu. Komandas kapteinis Kārlis Īle ReTV stāsta, ka skulptūras vēstījums saistīts ar pēdējā laika notikumiem - pandēmijas radītajiem sarežģītajiem apstākļiem. Viņš to veidoja kopā ar sievu Maiju Īli, Ainaru Zingniku un Mintautu Buškevicu. “Mums ar Maiju Aļaska ir īpaša vieta, jo šī bija vieta, kur es viņu pirms diviem gadiem bildināju. Tas mums ir arī tāds kā kāzu ceļojums - pēc diviem gadiem atgriezties Aļaskā. Tas viss saistās ar tādu cerību. Pašreiz pasaulē ļoti ir nepieciešama cerība, jo cilvēki sāk slīgt kaut kādā apātijā, grūtsirdībā un depresijā, un cerība ir tā, kas varētu pacelt uz gaišo pusi visu,” saka Kārlis Īle, tēlnieks.

Kārlis Īle piebilst, ka šis ir viens no lielākajiem ledus mākslas festivāliem, kur ierodas spēcīgākie mākslinieki. Klimatisko apstākļu dēļ būšana šeit prasa ne tikai garīgo, bet arī fizisko spēku, jo vienu dienu ir -30, tad -2, tad atkal -30. Pie mākslas darbiem tiek pavadīts arī daudz stundu. “Mums darba diena ir gara, garāka par parasto darba dienu Latvijā. Kādas 12, 13, 14 stundas darba diena sanāk.”

Esot gan dalībnieki, kas tikpat kā neguļ un strādā trīs diennaktis bez apstājas. Komandām sava ideja jārealizē 15 tonnās ledus. Sudrabu Jelgavas tēlnieku komanda ieguva kategorijā “Multibloki”, pirmā vieta amerikāņiem.

Jelgavas tēlnieku komandas biedrs Mintauts Buškevics saka: “Pirmo vietu ieguva amerikāņi, vietējie no Fairbanks par darbu “Zilonis”.

Kārlis Īle: “Tas bija tāds liels zilonis, liels kaujas zilonis, ar bruņām, ar tādiem pīķiem, spaikiem, ar jātnieku mugurā, daudz šķēpiem. Tāds izgreznots kaujas zilonis.”

Sacensības gan vēl nav beigušās. Jelgavnieki vēl veidos darbus, sadaloties komandās pa divi, un Kārlis Īle vēl sacentīsies arī solo kategorijā. 


Foto: no tēlnieku personīgā un čempionāta organizatoru arhīva