Joprojām nav skaidrs iedzīvotāju vakcinācijas plāns

Liepājas Reģionālās slimnīcas (LRS) vadība informē, ka vienas dienas laikā tiek vakcinēti ap 130 ārstniecības personu gan no Liepājas, gan apkārtējiem novadiem. Resursu pietiek un ar darba apjomu var tikt galā. Valdība uzsver nepieciešamību, kad sāksies iedzīvotāju vakcinācija, izveidot atsevišķus vakcinācijas centrus un iesaistīt ģimenes ārstus.

Edvīns Striks, LRS valdes priekšsēdētājs, stāsta, ka visu vakcināciju slimnīca nevarēs ņemt “uz sevi”, tādēļ cerot, ka ģimenes ārsti, kas izmantojuši slimnīcas pakalpojumus, vakcināciju varēs veikt savos kabinetos.

Iedzīvotāju apzināšana un informēšana par vakcināciju – noteicošā loma būs tieši ģimenes ārstiem. Ģimenes ārstu asociācija veikusi aptauju mediķu vidū. Tajā noskaidrots, ka 83% jeb 567 ģimenes ārstu prakses ir gatavas nodrošināt šo pakalpojumu.

Jāatzīst, neliela daļa ārstu norādījuši, ka trūkst resursu, bet galvenā neskaidrība esot par pacientu plūsmas loģistiku, netraucējot ikdienas ģimenes ārstu darbam. Asociācija kritizē veidu, kā valdība izstrādā vakcinācijas plānu, jo neesot abpusējas komunikācijas.

Latvijas ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide pauž: “Diemžēl jāsaka, ka Latvijas ģimenes ārstu asociācija šai plāna izstrādē nebija aicināta, un mūs nolika fakta priekšā, ka būs šī vakcinācija. Kā veiks, kādā veidā - tas netika sākumā īsti skaidrots. Apkopojot datus, ģimenes ārstu kapacitāte ir tāda, kas nodrošinās vismaz 30 tūkstošus vakcīnu nedēļā.’’

Tiek izskatīti vairāki varianti, kā nodrošināt iedzīvotāju masveida vakcināciju. Liepājas pašvaldībā nav konkrētu valdības lēmumu - vietvara veido vairākus scenārijus, apzinot ģimenes ārstus un veselības centrus, lai noskaidrotu to kapacitāti. Jāpiebilst, atsevišķu vakcinācijas punktu veidošana būs atkarīga tikai no valsts finansiālā atbalsta.

Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas vadītāja Elīna Tolmačova pauž, ka telpas neesot problēma – ir vairāki varianti. Prioritāri būtu saprast, kas centros strādās. Vakcinācijas punktos būšot nepieciešams ārsts vai ārsta palīgs, medicīnas māsas, kas nodrošina vakcināciju un novērošanu.

Nākamnedēļ otrās devas vakcīnai sāks saņemt tie, kuri saņēmuši pirmās. Elīna Tolmačova stāsta, ka šobrīd neesot zināms, vai medikamentu devu Liepājā pietiks vēl nevakcinēto mediķu potēšanai. Par iedzīvotāju masveida vakcinēšanu esot vēl pāragri spriest, bet pašvaldība un ģimenes ārsti cer, ka to uzsākt varēs februāra beigās.