Jūrā ielaiž zoodārzā izārstēto Arnoldu

Šodien ventspilnieki bija pulcējušies pludmalē, lai vērotu, kā roņu mazulis vārdā Arnolds atkal atgriežas jūrā. Baltijas jūrā sastopamas trīs roņu sugas, mazuļi šiem dzīvniekiem dzimst pavasarī nomaļās piekrastēs. Diemžēl Latvijas pludmalēs pavasaros bieži atrod pamestus un novārgušus roņu mazuļus, par ko iedzīvotāji ziņo Dabas aizsardzības pārvaldei. Pirms astoņiem mēnešiem šādi tika izglābts pelēkā roņa mazulis, kas šodien sveiks un vesels devās atpakaļ jūrā. 

Ronis Arnolds Ventspilī no Rīgas zoodārza šodien ieradās pārnēsājamā kastē, no kuras nemaz nesteidzās izkāpt. Un arī uz jūru reiz savvaļā dzimušais ronēns nemaz nesteidzās. Ronīti mulsināja daudzie skolēni, kas vēlējās piedalīties procesā, jo skolā apgūst dabaszinātnes. Dzīvnieks nervozēja un izdeva draudīgas skaņas.

Pelēko ronēnu Arnoldiņu uz Rīgas Nacionālo zooloģisko dārzu šogad aprīlī atveda Dabas aizsardzības pārvaldes inspektors no Majoru pludmales. Mazulis tika atrasts novājināts un ar brūci ap aci. Tam novērots liels svara zudums, tādeļ ronītim bija nepieciešama rehabilitācija. Sākotnēji ronītis atteicās sadarboties ar zoodārza speciālistiem, taču, pacietīgi turpinot ārtēšanu, vetārsti panāca veselīgu rezultātu. “Viņš sāka patstāvīgi ēst, tad, arvien ejot uz lielākiem baseiniem, iemācījās pats peldēt. Kā numur viens spītnieka titulā nokļuva līdz situācijai, kur mēs varējām viņam dot iespēju atgriezties jūrā. Pēdējos mēnešus viņam bija arvien mazāk kontakts ar cilvēku, lai asociētu ar kaut kādām briesmām un piesardzību, lai nenāktu diedelēt. Viņam arvien mazāk deva zivis, lai cilvēku neasociētu ar pārtiku, lai pats ķertu zivis un attīstītu muskuļus, kas nepieciešami peldēšanai lielos viļņos,” stāsta Rebeka Šķirstiņa, Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza Izglītības un zinātnes nodaļas vadītāja.

Zoodārza speciālisti uzskata, ka šobrīd jūras dzīvnieks ir gatavs atgriezties ierastajā vidē, jo roņa svars sasniedzis 40 kilogramu, viņam izveidojusies pietiekami bieza tauku kārta, kas palīdzēs nesalt ziemas periodā. Pieredze liecina, ka savvaļas roņi labi iedzīvojas Baltijas jūrā arī pēc zoodarzā pavadītā perioda. To var izsecināt pēc pieredzes ar citiem eksemplāriem, kuriem tika ieaudzēti mikročipi, lai sekotu roņa gaitām jūrā. Par savvaļas roņu labsajūtu Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā rūpējas Ventspils pilsēta, kas jau gandrīz desmit gadu finansiāli atbalsta roņu uzturēšanu un ārstēšanu nebrīvē. “Šogad tie ir astoņi tūkstoši eiro. Es domāju, ka zoodārzam tas ir svarīgi, un viņi to arī paši apliecina. Manuprāt, Ventspilij tas ir labs ieguvums, labs imidžs. Skaidrs, ka zoodārzu apmeklē visas Latvijas bērni un tajā skaitā arī Ventspils bērni. Tikko zoodārza pārstāvis teica: “Ventspils ir roņu pilsēta!” Visi vēl, lai viņam ir labs ceļš un lai viņš iedzīvojas mūsu jūrā. Svarīgi, lai neaiztiek arī zvejnieku tīklus,” saka Jānis Vītoliņš, Ventspils valstspilsētas domes priekšsēdētājs.

No Ventspils ostas dodoties dziļāk jūrā ar robežsardzes kuģi dabiskajos dzīves apstākļos atgriezti jau vairāki roņu mazuļi. Šoreiz ronītis Arnoldiņš jūras plašumos devās tieši no publiskās pludmales.


#SIF_NVZ2022