Jūrmalnieki panāk Lielupes krasta stiprināšanas darbu apturēšanu

Straujajam pavasara plūdumam vēl tikai gatavojas Lielupe pie Majoriem. Dome sākusi īstenot Lielupes krastu stiprināšanas projektu, un iedzīvotāju iemīļotajā atpūtas vietā paklusām jau pazuduši vairāki koki.

“Tiek degradēta Lielupes krasta ainava. Mēs pēdējā brīdī no zāģa izglābām kokus, dižkokus, kas ir uzmērīti un iekļauti dižkoku sarakstos (gan dižapse, gan dižvītoli). Vienkārši viņi tiek brutāli iezīmēti ar sarkano krāsu, paredzēti nociršanai,” ir sašutusi jūrmalniece Ieva Skangale.

Iedzīvotāju prātus visvairāk satraucis kāds trīsžuburu vītols, kas varētu būt stādīts vēl pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados. Interneta vietnē dziedava.lv, kur tiek reģistrēti dižoki, šo vītolu gan atrast nevar, un pie koka nav piestiprināta zaļā zīme, tomēr vismaz vizuāli nekas neliecina, ka koks būtu bojāts. 

Jūrmalas domes Attīstības pārvaldes infrastruktūras investīciju nodaļas vadītāja Baiba Birzniece: “Primāri ir jāsaprot, ka mēs būvējam aizsargbūvi, krasta nostiprinājuma būvi, un uz aizsargbūves nedrīkst atrasties koki. Arī tad, ja mēs daļu koku saglabājam pie esošajiem risinājumiem, tā koka dzīves kvalitāte ir ļoti apšaubāma nākotnē. Faktiski lielākā daļa koku, kas atrodas būvprojekta teritorijā, ir mazvērtīgi, un līdz ar to tur nebija bažas par nepieciešamību organizēt sabiedrisko apspriešanu.”

Iedzīvotājus satrauc, ka, stiprinot krastus, tiks ielikta rievsiena un izveidota promenāde, tādējādi likvidējot bērnu iecienīto peldēšanas vietu. Arī laivu īpašniekiem vairs nebūs iespēja viegli ielaisties upē.

“Saimnieks nedrīkst likt sētas 10 metru attālumā, bet tagad faktiski viņi norobežo krastu, un vispār tu netiec klāt,” saka kāds jūrmalnieks.

Baiba Birzniece: “Bija publikācijas izvietotas mūsu medijos - mājaslapā un avīzē. Bija uzstādīta arī būvtāfele, atbilstoši normatīvo aktu nosacījumiem. Brīdī, kad tika saņemta būvatļauja, tika uzstādīta būvtāfele. Būvtāfele tika uzstādīta Majoros, un līdz iedzīvotājiem, kuri dzīvo Plūdu ielā, iespējams, šī ziņa nenonāca.”

Pateicoties iedzīvotāju aktivitātei, gandrīz piecus miljonus vērtajā projektā darbi pašlaik apturēti. Piesaistot speciālistus, tikšot izvērtēta gan nepieciešamība izcirst kokus, gan iespējas, kā saglabāt pieeju upei. Tādējādi projekta īstenošana aizkavēšoties par pāris mēnešiem, bet projekta īstenošanas beigu termiņš palikšot nemainīgs - 2022. gads.