“Jūs neticēsiet, cik viņu ir daudz!” Narkotiku lietošana vēršas plašumā

Narkomānijai ir virkne negatīvu seku attiecībā uz veselību un labklājību. Lai arī sabiedrība un arī paši lietotāji šos riskus apzinās, tomēr atkarību un narkotisko vielu izplatību ir grūti pārtraukt. Mediķi brīdina, ka lietotāju skaits pieaug un ieviešas arī jaunas narkotikas. 

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta ārsts Viktors Cunskis stāsta: “Jaunākais, ko redzēju – 17 gadīga meitene ar šļirci rokas elkoņa locītavas rajonā. Viņu jau mirušu dzīvoklī atrada viņas pilngadīgais draugs. Narkotisko vielu lietotājus un/vai tos, kuri ir pārdozējuši, redzu katru dežūru. Viņu ir ļoti daudz! Jūs neticēsiet, cik viņu ir daudz.”

Viktors Cunskis bez pamatdarba slimnīcā, vairāk nekā desmit gadus strādā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā. Glābjot narkomānu dzīvības, viņš secinājis – lietošana vēršas plašumā un vielas ir arvien vieglāk pieejamas. “Paši atzīst, ka daudz lētāk un vienkāršāk ir nopirkt narkotikas, ne kvalitatīvu alkoholu. Viskija vai konjaka pudele vienai kompānijai, kas sastāv no trīs līdz pieciem cilvēkiem, maksā daudz vairāk. Vakarā sapirktas narkotikas vairākām lietošanas reizēm. Tas ir apbrīnojami, bet tas ir fakts.”

Pagājušajā gadā dienestā bijuši 2807 izsaukumi saistībā ar narkotisko vielu lietošanu un pārdozēšanu. Tātad – vidēji septiņi cilvēki dienā. Cunskis: “Intoksikācijas, ko redzam pārsvarā ar opiātiem, retāk tie ir amfetamīni vai benzodiazepīni, joprojām ir heroīns. Tās visas sintētiskās narkotikas, ko var iegādāties internetā, parasti ar tādām intoksikācijām, dzīvību apdraudošiem stāvokļiem pats neesmu redzējis. Tur ir psihotiski traucējumi: halucinācijas, murgi pēc atkārtotām ilgstošām epizodēm, arī organiskie traucējumi. Neatgriezeniski! Ar to nodarbojas prihiatri.”

Arī Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā (RPNC) atzīst, ka arvien parādās jauni narkotiku lietotāji. Visizplatītākā esot marihuāna, amfetamīns un citi stimulatori. Piemēram, opioīdu lietotāju skaits centrā gadā pieaugot par 10 līdz 30 pacientiem. RPNC Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna: “Agrāk redzējām opioīdus, dažādus dabīgos opioīdus, piemēram, magones. Tad pārgāja uz heroīnu, kas ir daudz spēcīgāks un ar lielākām problēmām. Pēc tam vairākus gadus fentanili, kas ir ļoti bīstami. Tagad redzam, ka visus šos opiātus ir nomainījusi tā saucamā nitazēnu grupa. Tie ir jauni sintētiskie opioīdi, ko, varētu teikt, sākumā nesapratām un nevarējam identificēt.”

Vidēji mēnesī centrā nonākot seši līdz septiņi šo jauno narkotiku lietotāji. Par iemesliem, kadēļ vispārīgi narkomānija pieaug, ārste Astrīda Stirna vēl min – tirdzniecības ceļi. “Bieži vien tiek izmantoti gan pasta sūtījumi, gan caur internetu pasūtījums, bezkontakta tirdzniecība – tiek nolikta kādā noteiktā vietā, tāpat arī norēķināšanās. Mēs nevaram pateikt vienu iemeslu – kāpēc vairāk? Tāpēc, ka vairāk tirgo. Nu ne visi sāk lietot tāpēc. Tātad ir kādas problēmas, kāpēc viņš lieto.”

Esot būtiski izstrādāt profilaktisku programmu, lai jaunieši vispār neuzsāktu lietot. 



Foto: Freepik