Kā Cēsu novadā notika diena bez auto

No 16. septembra līdz 22. septembrim dažādās pilsētās Eiropā notika mobilitātes nedēļa jeb viena diena bez auto. Jebkura Eiropas Savienības pilslēta var izvēlēties, kurā dienā šo akciju veiks. Cēsu novada pašvaldība izvēlējās noslēguma dienu.

Cēsu novada pašvaldības Vides un klimata neitralitātes nodaļas vadītāja Inta Ādamsone saka: “Lielais mērķis ir pievērst uzmanību klimata pārmaiņām un tām, kas šobrīd notiek energoresursu jomā. Ļoti dārgās enerģijas cenas liek cilvēkiem padomāt par saviem paradumiem, par rīcībām. Piemēram, braukšana ar velosipēdu - tā ir viena no darbībām, ko mēs varam darīt, lai samazinātu savas izmaksas. Nelietot degvielu, un tas arī uzreiz rada ietekmi uz klimatu, uz klimata pārmaiņām, samazina CO2 izmešus, samazina piesārņojumu, uzlabo cilvēkiem veselību. Šis ir šodienas mērķis - pievērst cilvēku uzmanību.”

Runājot par cilvēku uzmanību pievēršanu, to ļoti veiksmīgi nodomonstrēja Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskola, kas ar plakātiem vērsa uzmanību autobraucējiem, lai pārkāpj uz velosipēdiem.Inta Ādamsone: “Viņi ir ļoti apzinīgi un zina, kas šodien pa dienu. Viņi bija savos plakātos uzrkastījuši - “Brauc ar velosipēdu, nebrauc ar auto”, “Gribam tīru pilsētu”, vēl dažādi plakāti. Viņi izbrauca līkumu te ap vienības laukumu, vecpilsētu, tad pastāvēja vienības laukuma malā, kur mudināja autobraucējus nebraukt ar auto, bet iet ar kājām. Bija neliels troksnis, kas bija skaisti un patīkami.”

Vieni no akcijas dalībniekiem Kārlis un Liene, kuri ikdienā pārvietojas ar velosipēdu, atzīst, ka velo infrastruktūru vajadzētu padarīt draudzīgāku. 

Inta Ādamsone saka, ka Cēsis ir zaļa pilsēta. “Pirmkārt, mums ir ļoti daudz zaļās teritorijas, mums ir meži. Mums ir ļoti kompakta pilsēta, mēs varam arī ar kājām pārvietoties no vienas pilsētas malas līdz otrai 20 minūtēs. Mēs rūpējamies par velo celiņiem, par velo infrastruktūru, rūpējamies par zaļajām teritorijām, tīru gaisu.”

Dienas gaitā Cēsu novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam bija jauzliek svarīgs paraksts - jāparaksta mēra pakts. “Tā ir apņemšanās samazināt CO2 emisiju, kas nozīmē vides piesārņojumu. Mūsu apņemšanās ir līdz 2030. gadam samazināt par 50% CO2 emisiju. Kopumā mēs redzam no vairākiem aspektiem šo kā nozīmīgu elementu mūsu novada attīstībā. Viens, tā ir daļa no izcilas vietas dzīvei, tā ir daļa no tā, kādu mēs šo pasauli atstāsim saviem bērniem un mazbērniem. Es teiktu, ka tā ir arī daļa no veida, kā mēs varam pārdot Cēsu novadu, labā nozīmē, jauniem iedzīvotājiem, jaunām ģimenēm. Jo daudziem tā ir ļoti nozīmīga vērtība - tīra vide un videi draudzīga saimniekošana, rūpes par klimatu un vidi. Pirmajā solī mēs šo rīcības plānu izstrādāsim attiecībā uz Cēsu pilsētu, jo vēsturiskie dati ir pieejami Cēsu pilsētai, bet nešaubīgi mums darba kārtībā ir izstrādāti uz visu novadu,” saka Cēsu novada domes priešsēdētājs Jānis Rozenbergs.

Lai gan pats priekšsēdētājs ikdienā nepārvietojas ar velosipēdu, toties kompensē to brīvdienās. Jānis Rozenbergs: “Tādu kā sistemātisku transportlīdzekli es neizmantoju. Mūsu ģimenē ir iecienītas pastaigas ar kājām. Bet tas, ko esmu domājis, jo es dzīvoju dažus kilometrus no centra, turklāt izteiktā relijefā, par velo skūteriem, ar ko es varētu nokļūt tīrā un klimatā draudzīgā veidā uz darbu. Par to esmu dažas reizes aizdomājies, neesmu to realizējis, bet pieļauju, ka vienu dienu tas notiks.”


Foto: Freepik