Kā iegādāties produktus karstā laikā

Karstajā laikā jābūt īpaši vērīgiem, iegādājoties ikdienā lietojamos pārtikas produktus, uzsver Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD). Pirkumi laikus jāplāno un jāseko preču derīguma termiņam, kā arī uzglabāšanas temperatūrai. Kāda ir situācija tirdzniecības vietās?

Karstajās dienās PVD inspektori, apsekojot pārtikas tirdzniecības vietas, īpaši rūpīgi novērtē produktus aukstuma vitrīnās. Būtiski, lai preces šeit atrastos tādā temperatūrā, kā uz etiķetes norādījis ražotājs. 

Karstumā jābūt uzmanīgiem iegādājoties maizi. Reizēm šādos apstākļos tā vēl pat pirms termiņa beigām var sākt pelēt. PVD inspektores norāda, ka ļoti rūpīgi jāizvēlas augļi un dārzeņi. Ne vienmēr veikala darbinieki tos paspēj laikus pāršķirot. “Klients negribēs ņemt bojātu ķirsi. Ja konstatējam faktu, tad uzaicinām tirdzniecības pārstāvi, nāks tos ķiršus pašķiros un paskatīsies,” saka Sanita Galvanovska, PVD pārtikas inspektore.

PVD Ziemeļvidzemes pārvaldē ReTV skaidro, ja veikali lielākoties spēj nodrošināt atbilstošu temperatūru pārtikas glabāšanai un tirgošanai, tad dažādos tirdziņos tā nereti ir problēma. Tāpēc pašiem pircējiem būtiski novērtēt preces kvalitāti un produktus iegādāties vien no legāliem tirgotājiem, kuri spēj pierādīt produktu izcelsmi. 

PVD Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītāja vietniece Linda Uglanova: “Kādi ir trauki, kādi iepakojumi, vai ir aukstuma kaste, ja ielu tirdzniecībā kaut ko tirgo. Paskatīties ar kritisku aci, vai mēs vēlētos pirkt šo produktu, ja redzam šos apstākļus. Ja ārā tagad ir ļoti karsts, diez vai būtu ļoti saprātīgi pirkt zivis vai gaļu, sieru vai ko tādu, kas atrodas ārējās vides temperatūrā.”

Lai karstumā pārtika ātri nesabojātos, svarīgi pēc nopirkšanas to arī uzglabāt atbilstoši ražotāja norādījumiem, kā arī produktus iegādāties tik daudz, cik spējam patērēt. 

Šādā karstumā ļoti uzmanīgiem esot jābūt iegādājoties pārtikas produktus internetā, īpaši dzīvnieku izcelsmes. Veicot šādus pirkumus, būtiski noskaidrot, vai pārdevējs ir reģistrējies PVD un kā notikusi produktu uzglabāšana. 



Foto: Freepik