Kā izmantot nobirušās lapas?

Līdz ar Zelta rudens atnākšanu, sākas arī lapkritis, kas daudziem, īpaši privātmāju iedzīvotājiem, rada ne mazums galvassāpju. Zemgalē risinājumi ir dažādi. Pilsētās tiek rīkotas bezmaksas lapu savākšanas akcijas, kur vēlāk lapas kļūst par biogāzi. Citviet lapas nonāk kompostu kaudzēs un kļūst par auglīgu augsni, bet izdomas bagāti cilvēki tām rod arī māksliniecisku pielietojumu.

Dabas mākslinieks rudens, kā ik gadu oktobrī, ņēmis rokās savu brīnumotu, lai koku zaļajai rotai dotu jaunas, daudz košākas krāsas. Un lai gan dabas apstākļu ietekmē šogad mākslinieka darbs noris lēnāk, Zelta rudens tuvojas. Pirmie to izjūt sētnieki, kuru ikdiena tagad ir lapu savākšana. Kurināt ugunskurus pilsētās ir aizliegts, tāpēc lielākajās pilsētās tiek rīkotas speciālas akcijas, kuru laikā lapas tiek savāktas bez maksas. Aizvien vairāk šādu praksi piekopj arī mazpilsētās.

Tikmēr laukos aizvien biežāk rudens zelts tiek atstāts dabas sajūtu baudīšanai un acu priecēšanai. Arī Lielplatones muižas pils parkā lapu klājums netiek sagrābts.

Savukārt no pagasta publiskajām teritorijām savāktās lapas nonāk komposta kaudzē, kas vēlāk tiekot izmantota puķu dobju veidošanā.

Neatkarīgi no novada, privātmājās visbiežāk tomēr tiek veidotas komposta kaudzes, un lapas pēc dažiem gadiem papildina dobes ar trūdvielām bagātu zemi.


#LabākaiIkdienai