Kā lielajā karstumā pasargāt augus mazdārziņā?

Savos mazdārziņos Valmieras pievārtē dienas vidū ReTV Ziņas satiek divas kundzes. Abas rūpīgi gatavojas lielajai svelmei. 

Annas kundzei vakar atvesta pamatīga ūdens muca mazdārziņa laistīšanai. Šogad viņai dārziņš ir neliels, arī siltumnīcā iestādīti daži tomāti un viens gurķis - tikai pašas vajadzībām. Lai karstumā stādiņi neiznīktu, galvenais esot tos pareizi laistīt. “Labākais laiks vēlu vakarā vai agri, bet no rīta grūti piecelties.”

Karstā laikā vienam pieaugušam gurķa vai tomāta stādam vajagot uzliet divus līdz trīs litrus ūdens. Tikmēr Vijas kundze savā mazdārziņā ūdeni stādu laistīšanai uzkrājusi jau kopš atkušņa. “Man vēl tagad tur gar malām ūdens pudelēs, mucas bija pilnas, bet tagad jau nav vairs. Cik ūdens ir, tik laistām, kamēr vēl izravē visu.”

Viens no risinājumiem, lai ūdens tik ātri neiztvaikotu no augsnes, esot to apklāt ar nopļauto zāli vai sienu. Dārzkopības speciālists Māris Narvils ReTV Ziņām stāsta, ka ar nopļauto zāli vai cita veida mulčējamo materiālu var izklāt ne tikai siltumnīcu, bet pat visu mazdārziņu. Tas krietni taupīs mitrumu augsnē. Savukārt siltumnīcās iestādītiem augiem lielā karstumā esot ļoti svarīgi nodrošināt pietiekamu ventilāciju.

Karstajās dienās augi jutīsies labāk, ja to lapas tiks rasinātas ar vēsu ūdeni, īpaši par to priecāsies gurķi. Lai augus pasargātu no karstās saules, apstādījumus mazdārziņā ieteicams veidot tā, lai blakus būtu arī kāds lielāks koks, kurš dienas vidū veido ēnu, vai augstāki stādi no saules stariem pasargātu mazākus stādījumus.Foto: FreePik