Kā nenoslīkt?

Tikai septiņiem procentiem iedzīvotāju ir pietiekama peldētprasme, lai spētu paši sevi izglābt. To apliecina arī statistika. Pēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta datiem, šogad no ūdens izcelts jau 71 bojāgājušais. Trīs no tiem noslīka pirms pāris nedēļām Carnikavā, tāpēc biedrība “Peldēt droši” uzstādījusi divus drošības stendus un aizvadījusi nodarbību “Kā nenoslīkt”.

Atpūtnieku skaits pēc traģiskā negadījuma jūlija sākumā Carnikavā neesot mazinājies, bet interesentu nodarbībā “Kā nesnoslīkt” gan esot vairāk kā citus gadus gan pieaugušo, gan bērnu grupā. Trenera vadībā visi interesenti apgūst galvenos priekšnosacījumus drošai atpūtai 

Vecākiem būtiski ir ne vien zināt, ka bērns dodas ūdenī, bet arī ne mirkli neizlaist to no sava redzesloka. Realitātē gan bieži vien tā nenotiek, un izņēmums nebija arī šī diena. Biedrības “Peldēt droši” vadītāja Zane Gemze: “Man ārā nākot, viens puisītis atradās pie bojas. Viņš bija ūdenī līdz kaklam. Respektīvi, tā viņa drošā zona sen jau bija pāri. Kā mēs sakām, nosacīti drošā zona ir līdz viduklim vai līdz padusēm, jo, ja tu iekrīti kādā bedrē, tev vēl galva ir virs ūdens. Tātad – viņš bija pāri savai drošajai zonai, tētis bija kaut kur. Tādas situācijas es aicinātu vispār nepieļaut.”

Nodarbībā visi sanākušie izmēģina arī slīcēju glābšanu, šoreiz gan jāglābj tikai manekens Ārčijs, bet arī tas nemaz neesot viegli.

Vienā nodarbībā nav iespējams apgūt prasmi palīdzēt slīkstošajiem, tomēr Carnikavā tas ir īpaši svarīgi, jo neviena no šeit esošajām peldvietām nav reģistrēta kā peldvieta, un tajās nav glābēju.

Biedrības “Peldēt droši” treneri gan uzsver, lai mazinātu drūmo statistiku, visbūtiskākais esot uzlabot peldētprasmi. Sākt to no skolas, jo peldēšanās un peldēšana nav viens un tas pats. Gemze: “Peldspēja ir dažāda. Šī statistika, ka 7% Latvijas iedzīvotāju ir pietiekama peldētprasme, lai sevi izglābtu, arī šeit parādās. No visiem 25-30 cilvēkiem pieci varbūt ir tik spējīgi, lai viegli transportētu Ārčiju, droši ielektu ūdenī, gan viņiem ir pasīvās peldspējas gulēt uz muguras zvaigznītē.”

Biedrība “Peldēt droši” apmācības turpinās visu vasaru, bet Carnikavā līdztekus nodarbībai uzstādīti arī divi drošības stendi, kuros atrodamai arī glābšanas rinķi.


#SIF_MAF2023 | Foto: Freepik; ilustratīvs