Kā pagatavot pieneņu medu

Pienenes ir ziedi, kuri vēsta par vasaras iestāšanos, ilgi gaidīto silto gaisu un patīkamajiem saules stariem. Daži dzeltenos augus var uzskatīt par nezālēm, kas apņem visu dārzu, savukārt citi – piemēram, par lieliskas un garšīgas iespējas ietveršanu burciņā.

“Kā pagatavot pieneņu medu?” - jūs jautāsiet. Atbilžu ir daudz, taču pamatā - tikai viena. Klīst nostāsti, ka gardā brīnuma pagatavošanai nepieciešams saplūkt trīssimt pieneņu.

Lai jebko pagatavotu, svarīgi saprast, kādas proporcijas nepieciešamas. Internetā vienmēr būs pieejami dažādi recepšu varanti. Mēs piedāvājam izvēlēties to, ko esam paši pārbaudījuši. Lasi, lai noskaidrotu, kā mums izdevās!

Sastāvdaļas:

  • 300 svaigi plaukušu pieneņu galviņas (bez kāta);
  • 1 litrs ūdens;
  • 1 kilograms cukura;
  • 1 citrona sula.

Pagatavošanas laiks:

2,5 stundas

Gatavošana:

1.  Kad pieneņu galviņas salasītas, tās ir jānoskalo, lai daudz maz atbrīvotos no netīrumiem un tādām dzīvajām radībiņām kā, piemēram, gliemeži.

2.   Ieberam pieneņu galviņas katlā un pārlejam ar vienu litru ūdens, vārām stundu.

3.   Atdalām biezumus no savārītās stiprās pieneņu tējas.

4.   Maisot zeltaino šķidrumu, pievienojam kilogramu cukura un turpinām stundu vārīt.

5.   Desmit minūtes pirms beigām iespiežam citrona sulu un nepārtraukti maisām.

6.   Gatavo medu, kamēr vēl karsts, iespējams piepildīt aptuveni četrās 320 mililitru burciņās.

 

Kamēr vēl vari, dodies pļavā ar kādu sev tuvu cilvēku! Ķer ne tikai iespēju pagatavot pieneņu medu, bet arī kopābūšanas prieku. Pat tad, jau saulīti nomainīs mākoņi un uznāks lietus, varēsi ar gardām pankūkām atminēties dienu, kad centies pats pārbaudīt – vai receptei patiešām nepieciešamas trīssimt pienenes!

 

Zināšanai!

Pienenes medicīnā izmanto jau kopš seniem laikiem. To medus var palīdzēt ar dažāda veida iekaisumiem un pat veicināt zarnu trakta darbību.

Medus izdosies saldāks, ja tā vārīšanai izmantos tikai pieneņu ziedlapiņas, nevis galviņas.

Ja šķiet, ka izvēlēts pārāk mazs katliņš jeb pienenes ir ar nelielu kaudzi, uztraukties nevajag - vārīšanas laikā tās vēl pagūs noplakt.

Kad pievienots cukurs, uz vārīšanas beigām katliņam jāstāv klāt un nepārtraukti jāmaisa, lai tas nepiedegtu.

Uzvārītais karstais medus sākotnēji izskatīsies pēc biezāka sīrupa, taču tas, virumam atdziestot, sabiezēs vairāk.

Ja medu vēlas biezāku, jāpievieno nedaudz mazāk ūdens.

Ja mājās nav sietiņa vai marles, caur kuru atdalīt šķidrumu no biezumiem, izmantot var arī to, kas vienmēr pa rokai - kādu tīru auduma gabaliņu vai pat zeķubikses.

Svarīgi atcerēties burciņas un vāciņus iepriekš sterilizēt, lai medus ilgāk glabātos.

No pienenēm iespējams pagatavot ne tikai medu. Tās uzturā var lietot gan salātos, gan gatavot pieneņu vīnu un pat karbonādes.