Kā pandēmija ietekmē profesionālo izglītību?

Ar kameru arodapmācības skolotājs Vidzemes tehnoloģiju un dizainu tehnikumā (VTDT) topošajiem mēbeļu galdniekiem pandēmijas apstākļos pasniedz nodarbību par kokapstrādes iekārtām. ReTV Ziņām meistars stāsta - cik produktīvi vērtēt vien tad, kad jaunieši atsāks mācīties klātienē.

Mārtiņš Jurciņš, VTDT arodapmācības skolotājs, saka: “Es varu rādīt smuki, man jau automātiski sanāks labi, bet sajust, kā tā līme nemaz tik viegli neklājās uz koka, nesmērējas. Sajust to smaržu, un to, kas notiek ar līmi, kad to saspiež. Un, ja nokrīt zemē, tad ir jāsavāc... tās lietas te nevar.”

Profesionālās skolas direktors Arturs Sņegovičs ReTV Ziņām atzīst, ka šobrīd mācību process ir ļoti apgrūtināts, īpaši praktiskās apmācības. Pedagogiem nākas izdomāt teju neiespējamo, kā jauniešus motivēt un piesaistīt mācībām. “Domājam par nākamo gadu, un mums vajadzēs papildspēkus, strādājot individuāli, veidojot individuālus plānus. Ļoti ceru, ka atgūsim iekavēto. Īpaši praktiskajās mācībās, jāstrādā būs pie motivācijas.”

Līdzīga situācija arī Smiltenes tehnikumā. Šeit jaunieši prakses izgājuši jau rudenī, un šobrīd 4. kursa pavāri izmanto iespēju apmeklēt individuālās konsultācijas klātienē. Audzēknis Sandis Rakovs ReTV Ziņām stāsta, ka skolotāji arī attālināti sūtījuši receptes, uzdevumus, taču gatavot mājās nav tā, kā profesionālā virtuvē.

Tikmēr skolotāja Vita Audere uzsver - mājās jauniešiem apstākļi ir dažādi, citam pieejama tikai malkas plīts un nav cepeškrāsns, kur nu vēl viss cits virtuves inventārs. Tā pat attālināti nav iespējams noteikt gatavošanas procesā pieļautās kļūdas.

Smiltenes tehnikuma direktors Andris Miezītis šajos apstākļos, viņaprāt, kā labāko risinājumu piedāvā šo mācību gadu atkārtot.

Izglītības un zinātnes ministrijā gan pagaidām šādu iespēju neizskata. Drīzāk piedāvā jaunāko kursu audzēkņiem praktiskās apmācības pārcelt uz nākamajiem gadiem, iespēju robežās plānot pavasara un vasaras mēnešos.

Bet aizvien aktuāls jautājums, kurš būs atbildīgs, par to, ja pandēmijā iekavētā dēļ darba tirgū nonāks, tā teikt, brāķis.

Pagaidām valdība konceptuāli vienojusies, ka pēc Lieldienām profesionālajās izglītības iestādēs praktiskā satura apgūšanai būs atļautas nodarbības telpās līdz 5 cilvēkiem. Abās profesionālajās skolās uzskata - šajos apstākļos jau tas vien būs ļoti nozīmīgs ieguvums.


Foto: unsplash.com