Kā pandēmija ietekmē valsts parādu un kurš to segs?

Pagājušā gada sākumā valsts parāds bija teju 12,5 miljardi eiro, savukārt šī gada janvāra beigās 11,7 miljardi. Šodien vien valdība lēmusi neparedzētiem gadījumiem valsts budžetā novirzīt vēl papildu 500 miljonus eiro, tādējādi šogad plānotā summa neparedzētiem gadījumiem pārsniegs 800 miljonus eiro. Tāpat valdība vienojās par 500 eiro pabalstu piešķiršanu par katru bērnu, kas kopā veidos aptuveni 170 miljonus eiro lielu aizņēmumu. Finansists Ģirts Rungainis ReTV Ziņām saka - parāds šajos apstākļos nav vērtējams kā liels.

Ekonomiski attīstītas valstis brīvi aizņemas līdzekļus no nākotnes nodokļu maksātājiem. Latvijas gadījumā var būt tāds variants, ka bērni, kuri šobrīd saņems 500 eiro lielu pabalstu, paši pēc tam līdzekļus atgriezīsies valsts kasē.

Ģirts Rungainis: “Parādi, ko mēs paņemam šodien, ja iztērējam ar prātu, tam ir jēga, tad nākotnē mēs atdosim parādus no relatīvi lielākas ekonomikas ar relatīvi mazāku vērtību naudu, procentu likmes ārkārtīgi zemas.”

Pēc laika naudas vērtība jau būs samazinājusies. Bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš atzīst – nauda, kas novirzīta pabalstiem ir gana liela, nedaudz vairāk par pusprocentu no Iekšzemes kopprodukta. Bet valstis reti kad atdod parādus, pamatā tos uztur un augot ekonomikai, parāda slogs mazinās.

Aizņēmuma procenta likmes ir ārkārtīgi zemas – Latvijas gadījumā tas ir gandrīz bezmaksas. Tuvākajā laikā papildu finanšu slogu parādam nevajadzētu radīt, ja nu vienīgais procenta likme, kas tagad ir nedaudz virs 0, pakāpsies augstāk, norāda Āboliņš.

Līdzīgs viedoklis ir arī Fiskālās disciplīnas padomes vadītājai Innai Šteinbukai. “Tas var arī neietekmēt valsts parādu, plānotais valsts atbalsts, kas bija paredzēts budžetā nav sasniegts.”

Eksperti norādīja, ka vajadzētu atlasīt, kurām ģimenēm piešķir pabalstu, bet kurām nē.

Inna Šteinbuka: “Visi pētnieki un ekonomisti bija vienisprātis, ka labāk būtu, ja atlasītu ģimenes, kur nauda tiešām ir nepieciešama, jo ir arī ģimenes ar bērniem, kur labi ienākumi, ja sāksim atlasīt, tas aizņems ilgu laiku un var arī kļūdīties.”

Tiesa, apgalvot, ka nodokļi netiks palielināti nākamajos gados, nevar neviens. Tikmēr Latvijai gan ir viens no mazākajiem valsts parādiem Eiropas Savienībā.


 Foto: pixabay.com