Kā pareizi izrotāt eglīti meža zvēriem

Ziemas laikā mūsu prātus mēdz nodarbināt meža zvēru liktenis. Tuvojoties svētkiem un labu gribēdami, dodamies mežā izrotāt eglīti ar kādu dārzeni. Kā norāda speciālisti, mežā jāiet ar sapratni un zināšanām. 

“Ja mēs dodamies uz mežu kopā ar bērniem, ir svarīgi pareizi cienastu atstāt. Viena svarīgā lieta ir tāda – mežam nav vajadzīgas piparkūkas, kliņģeri, konfektes un tā tālāk. Ja runājam par cienastu dzīvniekiem, tam ir jābūt līdzīgi – vai nu tas ir burkāns, vai tas ir ābols. Šīs lietas mēs varam atstāt mežā, bet pareizā veidā. Tātad – nekarināt,” saka Vilmārs Katkovskis, “Latvijas valsts mežu” pārstāvis.

Jebkurš diegs mežā, lai arī cik niecīgs, ir atkritumi. Vilmārs Katkovskis gan piebilst: parasti jau eglītes šādi tiek pušķotas, lai bērniem būtu prieks. Tāpēc to var kopīgiem spēkiem izrotāt, iemūžināt atmiņas bilžu vai video formātā, bet cienastu parastos diegos karājamies eglītē neatstāt.

Valsts meža dienesta medību inženieris Jānis Ročāns norāda, ka dārzeņus nav ieteicams atstāt arī zem eglītes. To šobrīd nosaka normatīvie akti, kas izdoti, lai ierobežotu Āfrikas cūku mēra izplatīšanos meža cūku vidū un dzīvnieku regulāru pulcēšanos vienā vietā. “Likt sulīgos dārzeņus – kartupeļus, burkānus, bietes, kāļus un tā tālāk – mēs nevaram. Tie ir jāliek uz paaugstinājuma – tā, lai netiek klāt mežacūkas.”

Bet kā tad atstāt sarūpēto cienastu? Jānis Ročāns saka: “Ir jāpiedomā savlaicīgi, kādā veidā piestiprināsim šo barību eglītē. Nevajadzētu sintētiskus materiālus, diegus un tā tālāk. Ja nu tomēr tā stirna atnāk, tad tas nebūs labi, ja viņa tur kaut ko apēdīs. To var tad kaut vai no siena nopīt, kaut kādu prievīti. Ar to piesien. Ko tādu, kas nekaitētu arī dzīvniekam.”

Ja runājam par meža zvēru piebarošanu ziemā, par to rūpējas mednieki, kuriem jāievēro stingri noteikumi. Piemēram, graudi jāber no speciāliem dozatoriem, savukārt stirnām jau vasarā jāsarūpē dabīga barība – lapu slotiņas. Kas jāzina, ja ir vēlme pašam iekopt patstāvīgu barotavu?  Jānis Ročāns: “Ja mežā ierīkojam, tad nevar tuvu pie jaunaudzēm likt. Ja liekam pie savas privātmājas, kā bieži laukos dara – vakarā izlaiž suņus paskraidīties. Tas arī nebūtu vēlams, jo tajā laikā bieži vien viņi netiek kontrolēti. Viņi var sākt tos dzīvniekus trenkāt.”

Ja barotava iecerēta uz cita īpašuma, nepieciešamas rakstiskas atļaujas no īpašnieka un atrašanās lokācijas minimālajam attālumam no pilsētas robežām jābūt 500 metriem.